Konspekt zajęć w przedszkolu święta wielkanocne
Temat: Święta Wielkanocne.
Cele:
− zapoznanie się z tradycjami świątecznymi,
− poznanie genezy świąt wielkanocnych,
− doskonalenie umiejętności plastycznych.
Metody:
– pogadanka, rozmowa, gry edukacyjne.
Formy:
Praca zbiorowa i praca w grupach
Przebieg zajęć:
1. Czynności wprowadzające i organizacyjne.
2. Prowadzący opowiada dzieciom o tradycjach związanych ze świętami wielkanocnymi i ogólnie przybliża im temat świąt.
3. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa dostaje kopertę z elementami układanki. Składa się ona z dużego koszyka oraz z przedmiotów i posiłków, które mogłyby znaleźć się w koszyku. Dzieci próbuję włożyć prawidłowe elementy do koszyka. Ważne, aby dzień wcześniej prowadzący nakazał dzieciom zapytać rodziców o skład wielkanocnych koszyków w rodzinnym domu.
4. Po pewnym czasie nauczyciel odsłania swoją układankę, która jest przypięta do tablicy. Dzieci sprawdzają poprawność wykonanego zadania. Prowadzący tłumaczy przedszkolakom, dlaczego dana rzecz znajduje się w koszyku.
5. Nauczyciel koncentruje się w opowieści na symbolu Wielkanocy – pisankach i kurczakach.
6. Gra edukacyjna – mama i kurczątka: nauczyciel gra na tamburynie. W tym samym momencie kurczaczki (uczniowie) są na podwórku, bawią się, grzebią nóżką w trawce, szukają ziarenek – dzieci starają się naśladować ruchy kurczaczków.
7. Nauczyciel przynosi uczniom prawdziwy duży koszyk oraz produkty. Wspólnie uzupełniają go, malują pisanki. Dobrym pomysłem jest także zaniesienie takiego przygotowanego koszyka np. do kościoła lub innego miejsca, gdzie można go komuś ofiarować.
8. Podsumowanie i zakończenie zajęć.