Scenariusz zajęć w przedszkolu pszczoły

Konspekt zajęć w przedszkolu pszczoły
Konspekt zajęć w przedszkolu, pszczoły

Temat: W ulu. Poznajemy życie pszczół.

Cele:
Dziecko:

poznaje sposób powstawania miodu oraz sposoby jego wykorzystania,
poznaje wartości odżywcze miodu,
uświadamia sobie znaczenie pszczół w przyrodzie,
rozwiązuje zagadki,
aktywnie uczestniczy w zajęciach,
poznaje pojęcia: miód, kit pszczeli, wosk, rękawice pszczelarskie, ul, pasieka.

Metody pracy:
rozmowa kierowana, pokaz, obserwacja, metoda działań praktycznych.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie nauczyciela z uczniami. Prowadzący zajęć może być przebrany za pszczołę. Zaprasza dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek. Wprowadza w temat lekcji: pasieka. Tłumaczy pojęcie oraz włącza dzieciom muzykę nagraną na płycie CD, np. piosenka „My jesteśmy dziećmi”. Dzieci poruszają się w rytm muzyki.
2. Rozmowa kierowana. Nauczycielka opowiada dzieciom o znaczeniu pszczół w życiu człowieka (uwzględnienie pojęć: pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznanie dzieci ze sposobem produkowania miodu przez pszczoły, zilustrowanie opowieści obrazkami i zdjęciami.
3. Nauczyciel podkreśla wartości odżywcze i zdrowotne miodu, wymienia rodzaje (akacjowy, lipowy, wielokwiatowy).
4. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Pszczółka Maja”. Nauczyciel włącza nagrany utwór na płycie CD, dzieci tańczą w rytm muzyki.
5. Prowadzący zajęcia prezentuje dzieciom strój pszczelarza. Wyjaśnia jego znaczenie – ochrona przed użądleniem pszczół. Pokazuje dzieciom także plaster miodu. Dzieci dokładnie go oglądają.
6. Po informacjach, które dzieci otrzymały na zajęciach, starają się odpowiedzieć na pytanie nauczyciela: „Co by się stało, gdyby pszczoła wyleciała z ula?” Nauczyciel pomaga dzieciom w odnalezieniu odpowiedzi na to pytanie.
7. Zabawa ruchowa: „taniec pszczół”. Nauczycielka włącza muzykę imitująca odgłosy ula. Dzieci w parach wykonują krótkie układy taneczne zachowując się jak pszczoły.
8. Nauczycielka odczytuje dzieciom wiersz pt. „Pszczółka” (załącznik). Po odczytaniu treści zadaje pytania kontrolujące stopień zrozumienia utworu. Wyjaśnia także proces powstawania miodu – przenoszenie pyłku z kwiatka na kwiatek, zapylenie kwiatów, owoce.
9. Pokazanie na zdjęciach i ilustracjach dzieciom proces wydobywania miodu, opowiada jak pszczoły przygotowują się do zimy.
10. „Pracowite pszczółki”- zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w rytm bzyczenia pszczół i naśladują ich ruchy. Na dźwięk lub hasło nauczyciela (np. dźwięk bębenka) zatrzymują się, przykucają i imitują zbieranie pyłku z kwiatka.
11. Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustrację przedstawiającą budowę pszczoły wraz z wyjaśnieniem.
12. Zaproszenie dzieci do stolików, gdzie znajdują się wycięte z papieru figury. Dzieci je układają tworząc plaster miodu. Omówienie wykonanych prac.
13. Podsumowanie zajęć. W przygotowanych wcześniej nadmuchanych balonach znajdują się pytania dotyczące omawianego tematu zajęć. Uczniowie przekłuwają balony i odpowiadają na pytania.
14. Ocena aktywności uczniów.
15. Podsumowanie zajęć i zaproszenie dzieci na miodowy poczęstunek.

Załącznik.
Wiersz „Pszczółka”

Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?
Na łąkę, czy do lasu?
Zanim pyszny dasz nam miodek,
Minie dużo czasu.
Lubimy Cię bardzo,
a szczególnie wtedy,
kiedy smacznym miodkiem
chlebek smarujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here