Scenariusz zajęć w przedszkolu Polska

Konspekt zajęć w przedszkolu Polska

Konspekt zajęć w przedszkolu Polska

Temat: Poznajemy naszą Ojczyznę – Polskę.

 

Cele:

Dziecko:

–        kształtuje w sobie postawę poczucia tożsamości narodowej,

–        rozpoznaje godło i barwy narodowe,

–        nabywa świadomość narodową,

–        poznaje najważniejsze miasta i zabytki Polski,

–        poznaje zasady towarzyszące odsłuchiwaniu hymnu narodowego,

–        bierze aktywny udział w zabawie grupowej,

–        potrafi odczytać globalnie proste wyrazy.

 

Metody:

– słowne, oglądowe, metoda działań praktycznych, gry i zabawy dydaktyczne, zabawa ruchowo-muzyczna.

 

Formy pracy:

–        zbiorowa,

–        indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

–        mapa Polski,

–        przygotowane wyrazy do globalnego odczytania,

–        odpowiednia muzyka,

–        ilustracje i fotografie przedstawiające określone zabytki,

–        chusta animacyjna,

–        materiały plastyczne.

 

Przebieg zajęć:

  1. Na powitanie nauczyciel prosi o wspólne odśpiewanie piosenki, którą dzieci poznały na któryś z wcześniejszych zajęć.
  2. Wprowadzenie do tematu. Przypomnienie uczniom, czym jest ojczyzna, jak nazywa się nasza ojczyzna i jej mieszkańcy. Następnie prosi uczniów o dokończenie zdania: „Jesteśmy Polakami, bo…”.
  3. Prowadzący zajęcia opowiada uczniom o prawnym aspekcie Polski, przytoczenie pełnej nazwy: Rzeczpospolita Polska. Mówi kim jest prezydent, kto jest obecnie prezydentem w naszym państwie. Oczywiście nie wchodzi w szczegóły.
  4. Nauczyciel recytuje dzieciom wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś?” (załącznik). Omówienie treści wiersza. Pytania kontrolne dotyczące zrozumienia treści.
  5. Nauka z pamięci treści wiersza – dzieci powtarzają za nauczycielem kolejne sekwencje.
  6. Nauczyciel zapoznaje uczniów z godłem Polski i z flagą. Omawiają wspólnie ich wygląd. Na tablicy nauczyciel zawiesza wyrazy; godło, flaga. Dzieci globalnie odczytują słowa.
  7. Prezentacja mapy Polski wraz ze wskazaniem najważniejszych miast oraz rzek.
  8. Odsłuchanie hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Nauczyciel opowiada o zasadach towarzyszących odsłuchiwaniu hymnu – zachowanie należytej postawy, powagi. Jeżeli któreś dziecko zna słowa – śpiewa razem z nagraniem.
  9. Zawieszenie do tablicy wyrazu „hymn”, wyjaśnienie pojęcia, okoliczności, w jakich jest odgrywany, wymienienie przykładowych okazji.
  10. „Podróż po Polsce”. Nauczyciel zapowiada, że teraz odbędzie się podróż po całej Polsce. Jedno dziecko wciela się w postać kierowcy – trzyma kierownicę (tekturowa obręcz), dzieci stoją za nim w parach. Nauczyciel włącza muzykę imitującą jazdę samochodem, dźwięki i gwar ulicy. Dzieci naśladują jazdę autobusem.
  11. Pierwszy przystanek – południe Polski. Prowadzący wskazuje na mapie góry. Zawiesza na tablicy wyraz „GÓRY”. Dzieci odczytują. Dokładnie określenie koloru, jakim są zaznaczane góry na mapie – wyjaśnienie tej prawidłowości. Krótka pogadanka dotycząca gór, zwierząt i przyrody typowej dla tego terenu, o kulturze ludzi zamieszkującej polskie góry. W tle powinna rozbrzmiewać muzyka imitująca odgłosy górskiej przyrody. Zabawa ruchowa.
  12. Kolejna podróż. Muzyka.
  13. Drugi przystanek – Kraków. Początek „wycieczki” po Krakowie odbywa się przy dźwiękach krakowskiego hejnału. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, co to za melodia i mówi o jej znaczeniu. Następnie wskazuje na mapie Kraków i zawiesza wyraz z nazwą odwiedzanej miejscowości na tablicy. Wyjaśnienie jego roli w historii Polski (dawna stolica, siedziba królów). Opowiadanie o najważniejszych zabytkach miasta: Wawel, Smok Wawelski, Sukiennice, Lajkonik. Cała opowieść odbywa się wraz z prezentowaniem dzieciom fotografii miasta.
  14. Trzeci przystanek – Warszawa.

Nauczyciel wskazuje na mapie stolicę Polski. Wyjaśnienie znaczenia miasta w dziejach Polski. Poznanie herbu Warszawy (omówienie wyglądu), opowiadanie legendy o Warsie i Sawie, odsłuchanie piosenki pt. „Nasza Warszawska syrenka”. Dzieci kołyszą się w rytm muzyki. Nauczyciel wskazuje fotografie i opowiada o najważniejszych zabytkach Warszawy- Zamek Królewski, Pomnik Króla Zygmunta, Plac w Łazienkach, pomnik „Małego Powstańca”, pomnik Nike.

  1. Dalsza podróż. Dzieci tym razem płyną Wisłą (jeden z uczniów wciela się w postać kierującego łodzią) aż na północ Polski.

Nauczyciel wskazuje dzieciom na mapie morze. Zawieszenie na tablicy wyrazu: „Morze Bałtyckie”. Globalne odczytanie słów.

  1. Zabawa ruchowa: Nauczyciel włącza muzykę imitującą dźwięk morza. Każde dziecko otrzymuje chustę, którą na odpowiednie hasło nauczyciela będzie animowało fale: duże, małe, sztorm (chowanie się pod chustę), spacer z chustą po plaży, zbieranie muszelek, podwijanie nogawek przy wejściu do wody.
  2. Prowadzący włącza dzieciom utwór muzyczny „To nasza Ojczyzna”. Wspólne odsłuchanie piosenki, dzieci poruszają się rytm muzyki.
  3. Zaproszenie uczniów do stolików, gdzie wcześniej zostały przygotowane dla nich materiały plastyczne. Dzieci tworzą z nich pracę plastyczną pt. „To moja piękna ojczyzna”. Mają za zadanie namalować rysunek, który kojarzy im się z Polską.
  4. Ocena pracy i zawieszenie obrazków na wystawce w kąciku plastycznym.
  5. Na zakończenie krótkie podsumowanie zajęć i powtórne odsłuchanie hymnu Polski (z należytą powagą).
  6. Podziękowanie za wspólne zajęcia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here