Konspekt zajęć w przedszkolu kosmos
Temat: Witaj na kosmicznej wyprawie.
Cele:
Dzieci:
– wzbogacają swoją wiedzę na temat Układu Słonecznego i przestrzeni kosmicznej,
– doskonalą umiejętności plastyczne,
– rozwijają wyobraźnie,
– umiejętnie współdziałają w zespołach,
– poznają takie terminy jak: kosmos, Układ Słoneczny, orbita, rakieta, przestrzeń kosmiczna,
– poznaje ruch orbitowy,
– utrwala wiadomości o kosmosie.
Metody:
– zabawy ruchowe,
– pogadanka, rozmowa, burza mózgów,
– zajęcia artystyczne.
Formy pracy:
– indywidualna, zbiorowa.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjne, przygotowujące do przeprowadzenia zajęć
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje, zdjęcia, książki lub albumy przedstawiające kosmos oraz związane z nim zjawiska/rzeczy/czynności. Każdy rysunek jest dokładnie omawiany i wyjaśniany. Dzieci poznają takie pojęcia jak: kosmos, planety, przestrzeń kosmiczna.
Nauczyciel odczytuje dzieciom zagadkę (załącznik). Odpowiedź brzmi: rakieta. Następnie prowadzi krótką pogadankę, która ma wyjaśnić, czym jest rakieta i do czego jest potrzebna. Opowiadanie jest obrazowane odpowiednią ilustracją. Przykładowe pytania: gdzie możemy polecieć taką rakietą? Jak należy się ubrać w taką podróż?
Prowadzący pokazuje przymocowany do tablicy kartonik z wyrazem: RAKIETA. Dzieci próbują odczytać, poznają jak wygląda zapis słowa, dzielą go na sylaby.
Nauczyciel wyjmuje duży plakat przedstawiający Układ Słoneczny. Opowiada o nim, nazywa poszczególne planety. O każdej mówi kilka zdań przybliżając dzieciom istotę przestrzeni kosmicznej.
Zabawa dydaktyczna: „Lecimy w kosmos”. Nauczyciel nawiązując do poznanej wcześniej rakiety mówi, że teraz wszyscy wspólnie wybiorą się w podróż kosmiczną. Pyta, co może się przydać w takiej podróży, co będzie potrzebne i przydatne podczas kosmicznej wyprawy. Dzieci dzielą się na grupy. Z przygotowanych wcześniej materiałów budują swoje własne pojazdy kosmiczne.
Prowadzący włącza dzieciom piosenkę o rakiecie. Wszystkie dzieci poruszają się w rytm muzyki z przygotowanymi statkami kosmicznymi. Tekst piosenki w załączniku. Dzieci wcześniej uczą się refrenu i wspólnie śpiewają podczas zabawy.
Zabawa ruchowa – „Rakieta”. Dzieci siedzą w okręgu w siadzie skrzyżnym. Nauczyciel odlicza. Na słowo ‚start’ dzieci prostują ręce i trzymają je wyprostowane w górze. Na znak nauczyciela opuszczają je i odpoczywają. Zabawę najlepiej powtórzyć kilka razy.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom jak wygląda ruch Słońca oraz innych planet. Demonstruje to na wybranych uczniach. Jedno dziecko wciela się w Słońce, pozostałe krążą wokół niego po orbitach (czyli liniach narysowanych wcześniej np. kredą). Dzieci poznają pojęcie orbita oraz nazwy poszczególnych planet (otrzymują kartoniki z nazwami w celi ich utrwalenia).
Ćwiczenie, dzięki któremu dzieci nabędą umiejętność prawidłowego posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Nauczycielka prezentuje dzieciom siedem sylwetek kosmonautów pokolorowanych na różne kolory. Czyta rymowankę (załącznik). Dzieci w tym czasie starają się odpowiednio przyporządkować kosmonautów. Wspólne ustalenie tego jak wyglądał pierwszy kosmonauta, a jak ostatni, przypięcie kartoników z odpowiednią liczbą oczek.
Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, gdzie czekają na nich artykuły plastyczne. Każdemu uczniowi rozdaje niepokolorowane obrazki związane z kosmosem i wyprawą kosmiczną. Dzieci kolorują obrazek.
Dzieci razem z prowadzącym zajęcia wspólnie zawieszają prace na wystawce.
Zakończenie zajęć wspólną piosenką.
Załącznik 1.
Treść zagadki:
Z ziemi do gwiazd
mknie pocisk złoty,
szybszy niż wiatr
i samoloty.
Załącznik 2.
Treść piosenki:
Czy wy wiecie, że w rakiecie najciekawsza podróż w świecie?
Proszę wsiadać do rakiety, niepotrzebne nam bilety.
Leć rakieto, szybko leć, gwiazdkę z nieba chcemy mieć.
Ref:
Leć rakieto zabierz nas do dalekich, do dalekich gwiazd.
II
Już rakieta w niebo strzela, proszę trzymać się fotela.
To jest jazda co się zowie, aż się kręci w głowie.
Ref:
Leć rakieto….
Załącznik 3.
Rymowanka do ćwiczenia z liczebnikami porządkowymi:
Kosmonauta idzie dróżką i przytupuje jedna nóżką,
Klaszcze w ręce raz i dwa, podskakuje: hop sa sa.
Już w rakiecie prosto siada, kiwa głowa na sąsiada,
ster rakiety w ruch już wprawia.
Choć to wcale nie zabawa i rakieta się unosi bo ją ładnie o to prosi.
Jako pierwszy do rakiety wsiada kosmonauta niebieski. (Wyznaczone dziecko przypina koło rakiety konkretnego kosmonautę)
Jako drugi wsiada zielony, a tuż za nim czerwony kosmonauta.
Jako czwarty wsiada kosmonauta ubrany w rękawiczki, a jako piąty z żółtymi okularami, a jako szósty co ma buty nie do pary, a na końcu siada jako siódmy ten co ma nos zakrzywiony.