Konspekt zajęć w przedszkolu Indianie
Temat: Podróż do wioski indiańskiej.
Cele:
Dzieci:
poznają kulturę, zwyczaje Indian,
rozwijają wyobraźnię i sprawność ruchową,
doskonalą zdolności manualne i plastyczne,
umiejętnie współpracują w grupie.
Metody:
pokaz, prezentacja,
rozmowa,
metoda zadań stawianych do wykonania,
zadania plastyczne,
gry i zabawy dydaktyczne.
Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Powitanie dzieci.
3. Wstępem do zajęć jest zaprezentowanie dzieciom projektu multimedialnego opowiadającego o życiu Indian, zapoznanie z kulturą, prezentacja zdjęć i symboli.
4. Nauczycielka opowiada o specyficznych imionach Indian. Każde dziecko musi wymyślić dla siebie jakieś imię, np. „Sokole Oko”, Pędząca Strzała.
5. Nauczyciel włącza na płycie CD pieśń Apaczów. Dzieci bawią się w rytm muzyki. Nauczyciel pokazuje kroki. Dzieci próbują go naśladować.
6. Prowadzący wyjaśnia znaczenie terminów: plemię, przywódca. Dzieci dla utrwalenia próbują powtórzyć przyswojone informacje.
7. Nauka indiańskiej piosenki, taniec w jej rytmie, np. „Smama Ka, Ruka Ruka”. Nauka piosenki metodą echa.
8. Dzieci przedstawiają się kolejno swoimi wymyślonymi imionami.
9. Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików. Z przygotowanych materiałów muszą wykonać swój indiański amulet.
10. Dzieci dzielą się na konkurujące ze sobą plemienia. Będą brać udział w konkurencjach: przejście przez rzekę po kamieniach (plastikowe kółka imitujące kamienie), przejście nad przepaścią, tropienie śladów, przejście obok niebezpiecznych zwierząt (inwencja nauczyciela).
11. Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel włącza muzykę z odgłosami dzikich zwierząt. Dzieci odgadują , co to za zwierzęta.
12. Nauka piosenki „Mała Miczitanka”. Ilustrowanie słów ruchem (załącznik 1).
13. Ćwiczenie relaksacyjne „Moc przyjaźni”. Dzieci siedzą w kole. Zadaniem ich jest podawanie sobie z rąk do rąk naczynia z wodą – „eliksiru przyjaźni”.
14. Na zakończenie utrwalenie poznanych piosenek.
Załącznik 1.
Treść piosenki:
Taka mała Miczitanka
mi się spodobała
takie wielkie pióro miała,
ona taka mała,
taka mała,
takie pióro,
takie pióro,
taka mała,
taka mała,
takie pióro,
takie pióro,
taka mała.