Scenariusz zajęć w przedszkolu historyjka obrazkowa

Konspekt zajęć w przedszkolu historyjka obrazkowa
Konspekt zajęć w przedszkolu, historyjka obrazkowa

Temat: „Jabłko” – historyjka obrazkowa.

Cele:
Dzieci:

potrafią podzielić na sylaby proste wyrazy,
rozwijają procesy poznawcze: myślenie, pamięć, uwaga – słuchanie treści historyjki, zrozumienie jej,
potrafią opisać owoc używając do tego różnych przymiotników,
wypowiadają się rozbudowanymi zdaniami,
potrafią przewidzieć koniec opowiadania,
prawidłowo wykonują polecenia nauczycielki.

Metody:
gry ruchowe,
historyjka obrazkowa,
opowiadanie,
burza mózgów,
heureza.

Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne
2. Wspólne zaśpiewanie piosenki na powitanie.
3. Nauczyciel opowiada uczniom historyjkę obrazkową pt. „Jabłko” autorstwa W. Sutiejewa. W trakcie opowiadania prowadzący zajęcia odsłania i prezentuje dzieciom kolejne obrazki. Ostatni pozostaje zakryty.
4. Nauczyciel prowadzi z dziećmi rozmowę kierowaną na podstawie historyjki, aby zorientować się, czy dzieci zrozumiały treść opowiadania. Przykładowe pytania: Jakie zwierzęta występowały w historyjce? O co pokłóciły się zwierzęta? Do kogo zwróciły się o pomoc? W jaki sposób niedźwiedź rozstrzygnął spór? Czego niedźwiedź nauczył zwierzęta? A czego wy nauczyłyście się od niedźwiedzia?
5. Pytanie o to jak dzieci wyobrażają sobie zakończenie opowiadania. Dzieci proponują swój dalszy ciąg historyjki. Nauczyciel prosi ich także o propozycje tytułu dla opowiadania. Jeżeli żadna z propozycji nie będzie zbliżona do prawidłowego, wówczas nauczyciel sam proponuje i zawiesza wyraz „jabłko” napisany na dużym kartonie na tablicę.
6. Dzieci dzielą wyraz „jabłko” na sylaby. Nauczyciel zawiesza na tablicy nazwy zwierząt, które wystąpiły w opowiadaniu. Każde słowo także jest wspólnie dzielone na wyrazy.
7. Zabawa gramatyczna. Dzieci starają się odnaleźć jak najwięcej przymiotników, które mogą opisywać jabłko. Dla ułatwienia nauczyciel może przynieść na zajęcia kilka rodzajów owoców – dzieci będą opisywać, co widzą. W trakcie, gdy dzieci wymieniają przymiotniki, nauczycielka zawiesza na tablicy te wyrazy. Kolejno wszyscy sylabizują wybrany wyraz.
8. Zabawa relaksująca- gra ruchowa do piosenki. Nauczyciel włącza na płycie CD piosenkę, dzieci poruszają się w rytm muzyki.
9. Dzieci zasiadają przy stolikach. Mają za zadanie namalować jabłka, które później będą opisywać używając jak najwięcej przymiotników.
10. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here