Scenariusz zajęć w przedszkolu dla 6 latka

Scenariusz zajęć w przedszkolu dla sześcio latka

Temat: Zabawa w teatr.

Cele:

rozwijają uczuciowość, wrażliwość, umiejętności wyrażania emocji,

rozwijają umiejętność przekładania utworu literackiego na mimikę, gest, ruch,

potrafią wspólnie pracować w grupie,

rozwijają aktywność twórczą w zakresie słowa mówionego,

zapoznają się z teatrem,

rozwijają umiejętności operowania głosem – intonacja, akcenty, możliwości wokalne.

Metody pracy:

tematyczne zabawy oparte na naśladowaniu,

zabawy dramowe, pantonimy.

Formy pracy:

grupowa,

 Przebieg zajęć:

Część wstępna:

Sprawy organizacyjno – porządkowe.

Prowadzący przedstawia dzieciom ilustracje przedstawiające teatralną twórczość krótko nakreślając przy tym temat.

Część właściwa:

Prowadzący czyta dzieciom krótką bajkę. Pamięta przy tym, aby odpowiednio intonować wypowiedzi poszczególnych bohaterów.

Ze wszystkich dzieci, nauczyciel wybiera bohaterów bajki. Dzieci odgrywają scenkę.

Nauczyciel zwraca uwagę na mimikę i intonację dzieci.

Zabawy wstępne dotyczące teatru i odgrywania scenek – dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach wyobrażając sobie sytuację, w której chcieliby się znaleźć. Gdy nauczyciel klaszcze – uczniowie zastygają w bezruchu prezentując odpowiednią mimiką i zatrzymanym ruchem siebie w wybranej sytuacji.

Prowadzący wyświetla dzieciom filmik przedstawiający krótkie przedstawienie teatralne.

Podsumowanie obejrzanego filmiku – opinie, odczucia.

Zabawa w kalambury: Uczniowie losują hasła, następnie przedstawiają je kolegom i koleżankom za pomocą gestów i ruchów. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie hasła. W losach pojawiają się zarówno tytuły utworów literackich dla dzieci, jak i nazwy zwierząt i uczuć.

Nauczyciel czyta dzieciom kilka wierszy Jana Brzechwy z cyklu „Zoo”. Proponuje ilustrację ruchowo – dźwiękową do wybranych utworów.

Dzieci pokazują swoje scenki – n-l czyta wiersz, bądź dzieci same deklamują.

Nauczyciel opowiada dzieciom o jasełkach – uściśla pojęcie, wybiera pośród dzieci bohaterów jasełek.

Dzieci z prowadzącym rozpoczynają przygotowania do bożonarodzeniowych jasełek.

Część końcowa:

1. Podsumowanie tematu zajęć. Krótkie ustne przypomnienie wszystkiego, czego dzieci dowiedziały się na zajęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here