
Scenariusze i konspekt zajęć w przedszkolu z Czerwonym Kapturkiem
Temat: Poznajemy przygody Czerwonego Kapturka.
Cele:
utrwalenie znajomości poznanego opowiadania,
rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni,
doskonalenie umiejętności współpracy i zabawy w grupie.
Metody: opowiadanie, rozmowa, działania praktyczne, gry i zabawy dydaktyczne.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Przebieg zajęć:
1) Czynności organizacyjne wstępne – lista obecności, wspólne powitanie.
2) Dzieci siadają w kręgu. Prowadzący czyta im opowiadanie o Czerwonym Kapturku.
3) Po wysłuchaniu opowieści, nauczyciel pokazuje dzieciom cztery ilustracje do bajki. Dzieci muszę wybrać, która z ilustracji nie pasowała do utworu.
4) Chętne dzieci do pozostałych trzech obrazków opowiadają fragmenty z bajki przypominając poznana przygodę Czerwonego Kapturka.
5) Wspólna analiza opowiadania – nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie Kapturka, podkreśla, kto jest bohaterem pozytywnym, kto negatywnym.
6)Zabawa ruchowa „Wilk”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Prowadzący w pewnym momencie mówi: Idzie wilk! Na te słowa dzieci nie mogą się ruszyć. Kto się poruszy, ten odpada z gry.
7) Dzieci otrzymują niepokolorowane obrazki przedstawiające scenkę z opowiadania o Czerwonym Kapturku. Muszą je pomalować.
8) Bajkowa gra – Nauczyciel mówi pierwsze zdanie, każdy uczeń kolejno siedząc w kręgu dodaje następne. W ten sposób dzieci powinny odtworzyć całe opowiadanie. Następnie dzieci i prowadzący wspólnie odsłuchują nagrania.
9) Dzieci rysują wybranego bohatera bajki.
10) Przyklejenie obrazków na wystawkę.
11) Podziękowanie za zajęcia.