Scenariusz zajęć w przedszkolu babcia i dziadek

Scenariusze zajęć w przedszkolu babcia i dziadek
Scenariusze i konspekt zajęć w przedszkolu – dzień dziadka i dzień babci

Temat: Dzień Babci i Dziadka.

Cele:
Dzieci:

rozwijają szacunek dla babci i dziadka,
udoskonalają swoje umiejętności plastyczne,
kształtują umiejętności słuchania i obserwowania,
liczą w dostępnym dla nich zakresie,
odróżniają rzeczy męskie od damskich.

Metody:
pogadanka,
rozmowa,
zajęcia plastyczne,
gry i zabawy dydaktyczne.

Formy pracy:
zbiorowa,
indywidualna.

Przebieg zajęć:

Czynności wstępne i organizacyjne.
Wspólne odśpiewanie piosenki na powitanie, sprawdzenie listy obecności.
Odczytanie tekstu O. Hejny pt. „Zaczarowana babcia”. Dzieci siedzą na podłodze w kręgu, z uwagą odsłuchują utworu.
Prowadzący zadaje pytania sprawdzające, czy dzieci zrozumiały treść opowiadania, np. o czym babcia marzyła? czy babcia była szczęśliwa gdy zamieniła się w dziewczynkę? dlaczego babcia wróciła do domu? kochacie swoje babcie?
Zadanie sprawdzające wiedzę dzieci. Uczniowie próbują dokończyć zdania, np. Babcia to mama mamy. Babcia to mama taty. Dziadek to tata mamy. Dziadek to tata taty.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, dlaczego na dzisiejszych zajęciach zostanie poruszony temat babci i dziadka (21, 22 styczna – święto dziadków).
Zabawa ruchowa – Chętne dzieci prezentują czynności, które wykonują ich babcie lub dziadkowie, np. robienie czegoś na drutach, gotowanie itp. Pozostałe dzieci odgadują o jaką czynność chodzi.
Na podłodze prowadzący umieszcza dwa pudełka. Na jednym jest narysowana postać babci, na drugim dziadka. Obok rozsypane są rozmaite akcesoria, które mogą kojarzyć się z babcią lub dziadkiem, np. korale, kapelusz, krawat. Dzieci nazywają wybrane przez siebie rzeczy, a następnie umieszczają je w odpowiednim pudełku.
Nauczyciel spośród chętnych dzieci wybiera chłopca, który wcieli się w postać dziadka. Dziadek wybiera się na ryby. Zamiast wędki otrzymuje piłkę. Pozostałe dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na znak „dziadek” rzuca piłką w stronę biegających dzieci. Kogo dotknie piłka, ten stoi obok dziadka. Po kilku „rybkach” następuje zmiana łowiącego.
Zabawa plastyczna. Nauczyciel pokazuje, w jaki sposób ułożyć z papieru kwiaty sposobem origami. Dzieci przy pomocy instrukcji nauczyciela układają kwiatki.
Zabawa „koszyk kwiatów dla babci”. Nauczyciel przynosi kilka koszyków. Następni mówi pewną liczbę. Dzieci muszą włożyć określoną liczbę kwiatów do koszyków.
Prowadzący zaprasza dzieci do stolików, gdzie czekają na nie akcesoria plastyczne niezbędne do wykonania „drzewka szczęścia” – masa solna, koraliki, plastelina, druciki. Dzieci przy pomocy prowadzącego oraz jego instrukcji wykonują drzewka szczęścia. Po wykonaniu pracy, dzieci odkładają drzewka do kącika plastycznego, gdzie będą one czekać na święto babci i dziadka, podczas którego dzieci wręczą upominki swoim dziadkom.
Wspólne porządkowanie miejsca pracy.
Odczytanie wiersza Wandy Chotomskiej „Wiersz dla babci”.
Wspólna nauka krótkich rymowanek okazjonalnych. Wybór dzieci i kwestii do przedstawienia, które odbędzie się w przedszkolu z okazji Dnia Babci i Dziadka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here