Scenariusz zajęć w przedszkolu Andrzejki

Scenariusz zajęć w przedszkolu zabawy Andrzejkowej

Scenariusze i konspekt w przedszkolu zabawa andrzejkowa

 

Temat: Fascynujący i niezwykły wieczór wróżb, czyli Andrzejki.

 

Cele:

Rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania tradycjami i obrzędami ludowymi,

Wzbogacenie zasobu wiadomości dotyczących wróżb andrzejkowych,

Dzieci umiejętnie współdziałają w grupie,

Integracja przedszkolaków.

 

Metody: wyjaśnienia i instrukcje, gry i zabawy, zadania do wykonania.

 

Forma: zbiorowa, grupowa.

 

Przebieg zajęć:

1) Czynności organizacyjne, sprawdzenie listy obecności.

2) Wstęp do zajęć (sala zostaje wcześniej przygotowana – dekoracje, świece, słodki poczęstunek).

3) Prowadzący rozdaje dzieciom małe klucze (na ścianach wcześniej zostały przywieszone cztery tekturowe, duże, w różnych kolorach; do każdego klucza przypięta jest koperta z zadaniami).

4) Nauczyciel odczytuje dzieciom wiersz D. Gellner „Wieczór Andrzejkowy”.

5) Prowadzący uczy dzieci piosenki „Andrzejkowe Wróżby”.

6) Prowadzący opowiada dzieciom o zwyczajach ludowych dotyczących andrzejek. Przedstawia kilka wróżb.

7) Dzieci dzielą się na grupy. Przedszkolaki wybierają „lidera grupy”.

8) Przedstawiciel grupy wybiera jeden z dużych kluczy. Każdy opatrzony jest kopertą, w której znajduje się zadanie i wróżba (załącznik). Każda grupa kolejno wykonuje zadania i wróżby. Następnie grupy się nie zamieniają zadaniami (zasady zabawy w załączniku).

9) Wróżba „Buty”. Dzieci układają buty do drzwi wyjściowych jeden za drugim. Kogo but wyjdzie za próg sali, ten losuje wróżbę z przygotowanego wcześniej pudełeczka z wróżbami.

10) Wróżba „Szklana kula” – każdy z przedszkolaków losuje własną wróżbę ze szklanej kuli. Prowadzący odczytuje przepowiednie.

11) „Lanie z wosku” – Prowadzący przeprowadza z dziećmi wróżbę z woskiem. Należy uważać i zachować wszelkie środki ostrożności przy wykonywaniu wróżby. Wspólnie wszyscy komentują cienie z figurek woskowych.

12) Słodki poczęstunek dla każdego dziecka z wesołą muzyką w tle.

13) Wspólne tańce i śpiewy.

14)Podziękowanie za radosną zabawę.

 

Załącznik.

 

Klucz niebieski

Każde dziecko musi ułożyć wskazane przedmioty w kolejności od największego do najmniejszego. Po poprawnie wykonanym zadaniu mogą przystąpić do wróżby.

Wróżba:

Pod kubeczkami ukryte są przedmioty, które mogą symbolizować określony zawód, np. grzebień – fryzjer, strzykawka – lekarz. Dzieci wskazują na wybrany kubek. Wylosowany przedmiot oznacza kim będą w przyszłości.

 

 Klucz żółty

Dzieci mają za zadanie z przygotowanych obrazków wybrać tylko te, które przedstawiają rzecz/zjawisko/roślinę/zwierzę itp., które zaczynają się na wybraną głoskę. Po poprawnie wykonanym zadaniu, dzieci przystępują do wróżenia.

Wróżba:

Wróżba nosi nazwę „studnia z monetami”. Dzieci wrzucają 1gr do miski z wodą, która imituje studnię. Komu uda się trafić, ten losuje przepowiednię.

 

Klucz zielony

Grupa, która wylosuje klucz zielony będzie musiała odpowiedzieć na zagadki, które zostały wcześniej przygotowane i włożone do koperty. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek, dzieci będą mogły rozpocząć wróżby.

Wróżba:

Każde dziecko kręci butelką, wokół której usytuowane są obrazki, które coś symbolizują. PO tym, jak butelka się zatrzyma, prowadzący odczytuje, co dany symbol znaczy:

Korona – w przyszłości zostaniesz kimś ważny, być może dyrektorem lub prezydentem.

Książka – czeka na Ciebie kariera naukowa.

Serce – Twoim największym szczęściem będzie miłość i rodzina.

Moneta- Osiągniesz sukces w interesach.

Gwiazda- Będziesz aktorką lub piosenkarką.

Mapa – będziesz dużo podróżował.

Piłka -Będziesz sportowcem.

Medal – Osiągniesz bardzo dużo sukcesów.

 

Klucz czerwony

Dzieci muszą z obrazków, które znajdują się w kopercie uporządkować tylko te, które rozpoczynają się na daną głoskę.

Wróżba:

Dzieci losują cukierki, w których ukryte są karteczki z wróżbami przepowiadającymi przyszłość.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here