Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat tygodnia: Moi przyjaciele

Temat zajęć: W gronie koleżanek i kolegów. Dobra koleżanka, dobry kolega.

Cele ogólne:

  • uświadomienie znaczenia grupy koleżeńskiej, pozytywnego i negatywnego wpływu na zainteresowani, postawy
  • kształtowanie umiejętności właściwego doboru koleżanek, kolegów oraz umiejętności samodoskonalenia
  • kształtowanie ekspresji twórczej
  • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, integracja grupy
  • zapoznanie z techniką plastyczną collage

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • wie jak powinien zachowywać się doby kolega,
  • chętnie pomaga rówieśnikom,
  • odgrywa scenkę tematyczną,
  • buduje zdania złożone,
  • estetycznie wykonuje pracę plastyczną

Metody :

  • słowna
  • metoda ćwiczeń praktycznych
  • oglądowa

Formy :

  • indywidualna
  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

kartki z opisem scenek, ilustracje symbolizujące scenki, tekst wiersza „Wszyscy razem”, papierowe talerzyki, bibuła, ścinki materiałów, klej, nożyczki, kolorowy papier, pastele, kredki, mazaki, ziarna fasoli, waciki, włóczka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wprowadzenie

1. Powitanie uczestników zajęć.

2. Zajęcie przez dzieci miejsc w kręgu.

II Realizacja tematu

1. Zabawa integracyjna „Coś miłego”. Dzieci siedzą w kręgu. Każde dziecko ma za zadanie powiedzieć coś miłego (komplement) osobie siedzącej po prawej stronie.

2. Wiersz „Najlepiej razem”. Rozmowa kierowana na temat przeczytanego wiersza:

  • Co to znaczy być czyimś przyjacielem?
  • Kto może zostać twoim przyjacielem?
  • Co trzeba robić aby stać się czyimś przyjacielem?

3. Niedokończone zdania – dzieci siedzą w kręgu, kończą po kolei, czytane przez nauczyciela zdania:

  • Gdy jest mi smutno moja koleżanka/ mój kolega…
  • Pomagam koleżance/koledze w…..
  • Najważniejsze w przyjaźni jest…..

4. Odgrywanie scenek w małych grupach, prezentujących koleżeńskie i niekoleżeńskie zachowania dzieci. Rozmowa z dziećmi na ten temat, pobudzenie do refleksji dotyczących własnego zachowania się w różnych sytuacjach.

  • Koleżanka jest chora dzwoni do Ciebie z prośbą, abyś przyniosła jej zeszyty, bo chciałaby uzupełnić lekcje. Jest zimno, pada deszcz, jak się zachowujesz?
  • W czasie przerwy koledzy kłócą się i wszczynają bójką. Jak się zachowujesz?
  • Koleżanka dostała złą ocenę, jest smutna płacze, co robisz?
  • Koleżanka zapomniała przyborów do malowania na zajęcia plastyczne. Zwraca się do Ciebie z prośbą o ich pożyczenie. Jak się zachowasz?
  • W czasie zabawy na boisku kolega przewraca się. Wszyscy śmieją się i przezywają go łamaga. Jak zareagujesz?
  • Bawisz się z kolegami , podchodzi do Was kolega z innej klasy i chce dołączyć do zabawy. Jak postąpisz?

6. Praca plastyczna „Portret mojego przyjaciela”:

  • Pokaz przykładu wykonanej wcześniej pracy, instrukcja wykonania pracy (pomalowanie lub przyklejenie materiałów nadających barwę twarzy, rozplanowanie wszystkich części twarzy i przyklejenie wacików, kolorowego papieru, bibuły, włóczki, ścinków materiałów do talerzyka papierowego).
  • Zajęcie miejsc przy stolikach i praca indywidualna.
  • Rozdanie materiałów; przypomnienie o oszczędnym ich wykorzystaniu i ostrożny posługiwaniu się nożyczkami; zachęceni do estetycznego wykonania pracy.
  • Obserwacja pracy dzieci i ewentualna pomoc.

III Zakończenie

1. Analiza prac (swobodne wypowiedzi dzieci).

2. Sprzątanie swojego stanowiska pracy.

3. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowała Justyna Czerniakowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here