Scenariusz zajęć „Nowe szaty cesarza

Konsepkt zajęć „Nowe szaty cesarza

Konsepkt zajęć języka polskiego „Nowe szaty cesarza” Hans Christian Andersen

Temat: Czego nas uczą baśnie? Królestwo wartości w baśniach H. Ch. Andersena.

 

Cele lekcji:

Uczeń:

– utrwala wiadomości dotyczące baśni oraz samą treść i twórczość H. Ch. Andersena,

– umiejętnie analizuje i interpretuje tekst baśni,

– trafnie udziela odpowiedzi dotyczących poznanych utworów Andersena,

 

Metody pracy:

– rozmowa kierowana,

– ćwiczenia z tekstem,

– burza mózgów

 

Formy pracy:

– praca indywidualna,

– praca w grupach.

 

Środki dydaktyczne:

– tablica interaktywna,

– karta pracy.

 

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
  2. Nauczyciel wyświetla uczniom prezentację przedstawiającą twórczość H. Ch. Andersena.
  3. Uczniowie otrzymują kserokopię z ćwiczeniem. Polega ono na właściwym połączeniu bohaterów z tytułami utworów.
  4. Poznanie treści baśni „Nowe szaty cesarza”. Nauczyciel włącza uczniom bajkę lub sam odczytuje treść utworu.
  5. Po zapoznaniu się z treścią baśni, uczniowie otrzymują kolejną kartę zadań. Tym razem będą musieli uporządkować we właściwej kolejności fragmenty baśni.
  6. Zadanie nr 2 – Uczniowie przypisują postaciom z baśni odpowiednie cechy, po ilustracjami zamieszczają właściwe określenia.
  7. Morał: Nauczyciel wyjaśnia uczniom, co oznacza pojęcie morał (pouczenie wynikające np. z baśni). Wspólnie próbują wskazać na morał płynący z baśni „Nowe szaty cesarza”.
  8. Karta pracy nr 2. Zadaniem uczniów jest dopasowanie określonych morałów do odpowiednich baśni.
  9. Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną dotyczącą walki dobra ze złem. Wskazuje na bohaterów pozytywnych oraz negatywnych występujących w poznanych baśniach H. Ch. Andersena. Uczniowie starają się opisać poszczególnych bohaterów za pomocą odpowiednich przymiotników.
  10. Podsumowanie lekcji. Sformułowanie wniosków płynących z zajęć oraz wysłuchanie luźnych refleksji uczniów.
  11. Ewaluacja zajęć.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here