Scenariusz zajęć fraszki Kochanowskiego

konspekt zajęć kochanowski fraszki
Konspekt zajęć fraszki Kochanowskiego

Temat: Bawiąc – uczyć. Analiza i interpretacja fraszek Jana Kochanowskiego.


Cele lekcji:
Uczniowie:

poznają twórczość Jana Kochanowskiego,
wiedzą, czym są fraszki,
umiejętnie definiują fraszki wymieniając ich cechy charakterystyczne,
rozumieją funkcje fraszek,
potrafią pracować z tekstem i czytać ze zrozumieniem.

Metody pracy:
przekład intersemiotyczny,
praca z tekstem,
metoda dramy,
praca ze słownikiem.

Formy pracy:
praca indywidualna,
praca zbiorowa,
praca w grupach.

Środki dydaktyczne:
kartki z wybranymi fraszkami,
Słownik języka polskiego.

Przebieg lekcji:

1. Powitanie uczniów.
2. Sprawdzenie listy obecności, pracy domowej.
3. Przypomnienie wiadomości poznanych na poprzedniej lekcji (odpytanie wskazanego przez nauczyciela bądź chętnego ucznia).
4. Zapisanie tematu lekcji: Bawiąc, uczyć. Analiza i interpretacja fraszek Jana Kochanowskiego.
5. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą czym jest fraszka. Jeden z uczniów szuka hasła w Słowniku języka polskiego. Czyta na głos definicję. Pozostali uczniowie zapisują ją pod tematem lekcji.
6. Nauczyciel zadaje pytanie: czego można spodziewać się po utworze, który jest fraszką? Propozycja odpowiedzi: krótki utwór, żartobliwy, trafna puenta, zabawny koncept. Odpowiedź na to pytania uczniowie zapisują w zeszycie w formie krótkiej notatki.
7. Każdy rząd siedzący w sali otrzymuje treść innej fraszki Kochanowskiego. Uczniowie zajmują się analizą i interpretacją utworów, następnie mają za zadanie przedstawić treść na forum klasy za pomocą metody dramowej. Podczas przedstawiania scenki może pojawić postać narratora.
8. Prezentacja efektów pracy.
9. Pozostałe grupy odgadują przesłanie poszczególnych utworów oraz oceniają atrakcyjność przekazu prezentacji (ocena musi zostać odpowiednio uzasadniona).
10. Krótka dyskusja na temat tego, czy Kochanowskiemu udało się połączyć w jednym zabawę i naukę. Wypowiedzi muszą być uzasadnione i rozbudowane.
11. Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie do zeszytu kilku zdań dokończając wypowiedź: Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałam się, że…”. Kilku uczniów odczytuje swoje wypowiedzi.
12. Praca domowa dla chętnych: Ułóż swoją własną fraszkę.

Załączniki

Wybrane fraszki:

O koźle
Kozieł, kto go zna, piwszy do północy,
Nie mógł do domu trafić o swej mocy;
Ujźrzawszy kogoś: „Słuchaj, panie młody,
Proszę cię, nie wiesz ty mojej gospody?”
A ten: „Niech cię znam, tedy się dowiewa.”
„Jam – pry – jest Kozieł.” „Idźże spać do chlewa!”

Raki
Folgujmy paniom nie sobie, ma rada;
Miłujmy wiernie nie jest w nich przysada.
Godności trzeba nie za nic tu cnota,
Miłości pragną nie pragną tu złota.
Miłują z serca nie patrzają zdrady,
Pilnują prawdy nie kłamają rady.
Wiarę uprzejmą nie dar sobie ważą,
W miarę nie nazbyt ciągnąć rzemień każą.
Wiecznie wam służę nie służę na chwilę,
Bezpiecznie wierzcie nierad ja omylę.

Człowiek Boże igrzysko
Nie rzekł jako żyw żaden więtszej prawdy z wieka,
Jako kto nazwał bożym igrzyskiem człowieka.Bo co kiedy tak mądrze człowiek począł sobie,
Żeby się Bóg nie musiał jego śmiać osobie?
On, Boga nie widziawszy, taką dumę w głowie
Uprządł sobie, że Bogu podobnym się zowie.
On miłością samego siebie zaślepiony,
Rozumie, że dla niego świat jest postawiony;
On pierwej był, niżli był; on, chocia nie będzie,
Przed się będzie; próżno to, błaznów pełno wszędzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here