Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
w grupie 5-latków „0-1”.
Data: 14.10.2014 r.
Prowadząca: Joanna Skowronek
Grupa: 5latki „0-1”
Temat kompleksowy: „Warzywa”
Temat: „Na straganie” – inscenizacja utworu Jana Brzechwy z wykorzystaniem sylwet.
Treść z podstawy programowej: Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem: wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. przedstawieniu, w teatrze. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania: słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; układa krótkie zdania.
Cele poznawcze:
– poznanie wiersza pt. „Na straganie” Jana Brzechwy
– poznanie wyglądu i nazw wybranych warzyw,
Cele kształcące:
– zapoznanie dzieci z przedstawieniem teatralnym sylwetowo-kukiełkowym,
– kształtowanie umiejętności skupiania uwagi przez dłuższy okres czasu.
Cele wychowawcze:
– rozwijanie umiejętności prawidłowego i kulturalnego zachowania się w teatrze.
Cele szczegółowe:
Dziecko po zajęciach:
– wie jak zachować się w teatrze – ciche zachowanie, klaskanie.
– opowie treść wiersza pt. „Na straganie” Jana Brzechwy,
– opowie o wyglądzie warzyw,
– podzieli na sylaby nazwy warzyw,
– wyróżni pierwszą głoskę w nazwie warzywa,
– zaśpiewa piosenkę „Chodźcie wszyscy tu do koła”
– prawidłowo wykona zabawę ruchową „Sałatka warzywna”
– prawidłowo wykona zabawę ruchową „Głuchy telefon”
– próbuje wypowiedzieć się całymi zdaniami,
– odpowie na zagadki,
– oceni swoje zainteresowanie zajęciami za pomocą uśmiechniętej lub smutnej buzi.
Czas trwania: 50min
Metody:
– rozmowa,
– obserwacji i pokazu,
– praktycznego działania,
– uśmiechnięta/smutna buzia – metoda aktywizująca „smile”
Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne: bilety wstępu, teatrzyk, sylwety na wykałaczkach, pasek styropianu, nakrycie głowy dla kasjera, emblematy z warzywami, warzywa: marchew, rzodkiew, cebula, ogórek, ziemniak, maty do siedzenia, koszyk, kuweta, dziurkacz, talerze, chustka, zagadki na kartonikach, naklejki dla dzieci.
Przebieg zajęć:
- Część wstępna:
1. „Chodźcie wszyscy tu do koła”
Dzieci wraz z nauczycielem rozpoczynają zajęcia wspólnym śpiewem i pokazywaniem piosenki pt. „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. „Głuchy telefon” – zabawa wyciszająca.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi na ucho dziecku siedzącemu po jego prawej stronie hasło „warzywa”. Dzieci przekazują sobie nawzajem usłyszane słowo. Ostatnie dziecko wypowiada hasło na głos, nauczyciel potwierdza czy jest to słowo, które wypowiedział na ucho pierwszemu dziecku.
- Część główna:
1. Zaproszenie do teatru
Nauczyciel zaprasza dzieci na inscenizację wiersza pt. „Na straganie” Jana Brzechwy. Pyta dzieci: „jak należy zachowywać się w teatrze?”, „co jest potrzebne, aby wejść do teatru na przedstawienie?”. Dzieci wysnuwają odpowiedzi. Nauczyciel rozdaje bilety wstępu i wybiera jedno dziecko, które wciela w rolę kasjera i je sprawdza. Dzieci siadają na wyznaczone miejsca.
2. „Na straganie..”
Wprowadzenie do teatrzyku sygnałem dźwiękowym talerzy. Inscenizacja utworu Jana Brzechwy z wykorzystaniem sylwet. Po zakończeniu inscenizacji nauczyciel omawia jej treść z dziećmi, tłumaczy niezrozumiałe słowa, np. „feler”, „krzepka”, oraz zadaje pytania:
- Jaki był tytuł przedstawienia?
- O czym było przedstawienie?
- Czy pamiętacie, jakie warzywa występowały w przedstawieniu?
- Jaka była pietruszka? (blada, chuda)
- A jaka była cebula? (wszyscy od niej stronią, bo przy niej płaczą)
- A jaka była fasola? (wielka)
- Czy pamiętacie fragment przdstawienia, który powtarzał się kilka razy?
(„A to feler – westchnął seler”)
- Co stało się na końcu z warzywami?
- Co jeszcze możemy zrobić z warzyw?
3. „Warzywne zagadki” – analiza sylabowa
Rozpoznawanie przez dzieci zagadek o warzywach. Nauczyciel eksponuje dane warzywo następnie dzieci dzielą jego nazwę na sylaby za pomocą klaskania i wyróżniają pierwszą głoskę. Na koniec warzywo przekazywane jest z rąk do rąk w kole, aby każdy mógł je dotknąć i powąchać.
4. „Sałatka warzywna” – zabawa ruchowa
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozdaje emblematy z warzywami, które dzieci zawieszają na szyje. Dzieci reagują na polecenia typu: „Miejsca zmieniają wszystkie ogórki”. Na komendę „Sałatka warzywna”, swoje miejsce zmieniają wszystkie dzieci.
C. Część końcowa.
- „Ocena zajęć”
Dzieci oceniają zajęcia – uśmiechnięte buzie – zajęcia się podobały, smutne buzie – zajęcia się nie podobały. Zachęcenie dzieci do zabawy sylwetami oraz próby odegrania inscenizacji podczas zabaw dowolnych.
- „Nagrody”
Wyróżnienie i nagrodzenie naklejką dzieci, które grzecznie zachowywały się podczas zajęć.
Zajęcia obserwowała: Zajęcia prowadziła:
Na straganie
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
„Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.”
„Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!”
Rzecze na to kalarepka:
„Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”
Groch po brzuszku rzepę klepie:
„Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?”
„Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka – z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może.”
„A to feler” –
Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
„Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?”
Burak tylko nos zatyka:
„Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą.”
„A to feler” –
Westchnął seler.
Naraz słychać głos fasoli:
„Gdzie się pani tu gramoli?!”
„Nie bądź dla mnie taka wielka” –
Odpowiada jej brukselka.
„Widzieliście, jaka krewka!” –
Zaperzyła się marchewka.
„Niech rozsądzi nas kapusta!”
„Co, kapusta?! Głowa pusta?!”
A kapusta rzecze smutnie:
„Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!”
„A to feler” –
Westchnął seler.
- Jaki był tytuł przedstawienia?
- O czym było przedstawienie?
- Czy pamiętacie, jakie warzywa występowały w przedstawieniu?
- Jaka była pietruszka? (blada, chuda)
- A jaka była cebula? (wszyscy od niej stronią, bo przy niej płaczą)
- A jaka była fasola? (wielka)
- Czy pamiętacie fragment przdstawienia, który powtarzał się kilka razy?
(„A to feler – westchnął seler”)
- Co stało się na końcu z warzywami? Co jeszcze możemy zrobić z warzyw?
