Scenariusz zajęć cztery żywioły

Scenariusz zajęć cztery żywioły

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (dla dzieci 5-6 letnich)

Temat bloku: Cztery żywioły

Temat dnia: Woda

Cele główne:

  • rozwijanie zainteresowań  przyrodniczych.

  • wdrażanie do samodzielnego  podejmowania  zadań, aktywnego  uczestniczenia  zajęciach  z grupą.

  • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie

  • rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni

  • doskonalenie koordynacji  wzrokowo – ruchowo – słuchowej .

Cele operacyjne:

  • interesuje się światem przyrody

  • potrafi uważnie wysłuchać  krótkiego  tekstu

  • dziecko zna właściwości wody,
  • zna zjawisko obiegu wody w przyrodzie,
  • rozumie znaczenie wody w życiu istot żywych,
  • potrafi wnioskować i przewidywać konsekwencje pewnych zjawisk,
  • twórczo reaguje na dany temat,
  • wyraża i określa stany emocjonalne w sposób werbalny i niewerbalny,
  • potrafi współdziałać w zespole, akceptować potrzeby innych.

Obszary edukacji:

  • Polonistyczna
  • Matematyczna
  • Środowiskowa
  • Plastyczna
  • Ruchowa

Metody:

  • słowne: dyskusja, objaśnienia, instrukcja, rozmowa;
  • oglądowe: obserwacja, pokaz;
  • czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka,

Formy:

  • Zbiorowa
  • Indywidualna

Materiały dydaktyczne:

plansze z kostki lodu, woda w szklance, śnieg, podgrzewacz, obrazki lub zdjęcia:

morze, rzeka, lód na jeziorze, kostki lodu, mgła, padający deszcz, góry zasypane śniegiem, plyta CD, papier farby.
Przebieg zajęć:

  1. Słuchanie wiersza Teresy Ferenc pt. „Woda”:
    • Rozmowa kierowana pytaniami N.: Gdzie można zobaczyć wodę?; Jaka może być woda?; Co by się stało, gdyby zabrakło wody?
  2. Gdzie zobaczymy wodę?” – praca z obrazkiem na temat miejsc występowania wody oraz jej stanów skupienia.
    • N. rozkłada obrazki przedstawiające różne miejsca występowania wody w przyrodzie (morze, rzeka, lód na jeziorze, kostki lodu, mgła, padający deszcz, góry zasypane śniegiem, morze, Arktyka).
    • Dzieci opowiadają, co znajduje się na obrazkach. Następnie, razem z N. nazywają stany skupienia, jako zjawiska atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad, mgła) i skupiska wody (jeziora, rzeki, morza) w różnych stanach oraz pory roku, w których dane zjawiska i stany wody występują. N. podkreśla znaczenie temperatury i jej wpływu na stan skupienia wody.
  3. Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence pt „Żywioły”
  4. Jaka jest woda?” – zabawa badawcza. Określanie właściwości wody. Rozwijanie zdolności analitycznych – dostrzeganie cech pozytywnych i negatywnych.
    • obserwacja wody / określanie koloru, wyglądu, stanu skupienia /
    • wąchanie wody / określanie zapachu /
    • próbowanie wody / określanie smaku /
  5. Czy to też woda ?” – obserwowanie stanów skupienia wody
    • oglądanie kostek lodu / określanie temperatury, wyglądu, zmian
      zachodzących  pod wpływem ciepła
    • obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu/
    • N. wyjaśnia znaczenie wyrażenia: stany skupienia. Dzieci próbują wodę, określają jej smak, barwę oraz mówią o wrażeniach dotykowych (twarda, miękka, zimna, ciepła).
    • Od czego zależy czy woda jest cieczą, parą, czy lodem ? – wyciąganie wniosków z doświadczeń .
  1. Trening autogenny przy muzyce -„Wędrówka kropli wody w przyrodzie”.
    • Wyobraź sobie, że jesteś maleńką kroplą wody, która upadla na ziemię. Czy stałeś się już kropelką? Leżysz na ziemi, jest ci zimno. Jesteś tam i czekasz, aż się zrobi ciepło. I rzeczywiście słonko przygrzewa coraz mocniej. Ziemia robi się cieplejsza, wyraźnie to czujesz. Z każdą chwilą jest ci cieplej i cieplej, aż zamieniasz się w niewidzialną mgiełkę i unosisz się coraz wyżej i wyżej w powietrze. Tam wszyscy skupiacie się bardzo blisko siebie i stajecie się piękną, błękitną chmurką. Wędrujecie coraz wyżej, gdzie jest wam chłodno. Pod wpływem zimna zamieniacie się z pary w krople, które w postaci deszczu spadają na ziemię. Świeci znowu wspaniale słońce, a wy wystawiacie do niego swoje uśmiechnięte buzie. – Jak czułeś się jako kropelka wody?
  2. Cicha i wzburzona woda” – zabawa orientacyjno- porządkowa
    • Dzieci biegają w tempie podanym na instrumencie perkusyjnym. Zatrzymują się i na hasło: Cicha woda – chodzą spokojnie, starając się nie wydawać żadnych dźwięków. Ponownie biegają i na hasło: Wzburzona woda! – biegają w różnych kierunkach, tupią nogami, klaszczą w ręce, wydają głośne dźwięki naśladujące plusk wody. Na hasło: Cicha woda! – cichną chodzą spokojnie.
  3. Zabawy nad wodą” – zabawa ruchowa.
  4. Ogień – woda” – aktywność twórcza, praca plastyczna. Wzbogacanie wiedzy rzeczowej w zakresie barw i faktury charakterystycznych dla zjawisk atmosferycznych (żywiołów), oraz sprawności percepcyjnej poprzez analizę dzieła sztuki, opisy ilustracji, aktywne słuchanie tekstu, obserwacje przyrody. Rozwijanie ekspresji twórczej, wykonanie pracy plastycznej techniką malowania dziesięcioma palcami.

M.Sobota

Woda

Teresa Ferenc

Wszędzie jej pełno,

w studni aż dudni,

w deszczu pluszcze głośno,

w rzece płynie,

na samym morza dnie utopiona

nie ginie.

W chmurze lekka jak para,

w wiadrze ciężka jak ołów,

piękna jak wodospad Niagara,

w ogrodzie jak rosnący ogród.

A co drzewa mówią

gdy im wody brak?

Co kwiaty,

gdy nie ma deszczu?

Co powiesz ty,

Gdy przez dni całe

sucho w kranie

i sucho w powietrzu?

Co powie żółta trawa

i popękana ziemia,

pusta studnia i rzeka,

i Sahara bez cienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here