Scenariusz sytuacji edukacyjnej – Zagadkowa choinka
Grupa: 3,4 i 5-latki
Temat: Zagadkowa choinka
Cele: stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych
1. Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka
2. Usprawnianie słuchu fonematycznego
3. Kształcenie pamięci słuchowej
4. Doskonalenie umiejętności wykonywania zadań zleconych
5. Wytworzenie radosnej atmosfery
6. Rozwijanie u dzieci twórczej aktywności muzycznej
7. Rozwijanie umiejętności estetycznego poruszania się przy różnych rodzajach muzyki
Metody: praktycznego działania,
Środki dydaktyczne:
Płyty CD z muzyką „Dziecięce teatrzyki”, nagrania CD z muzyką świąteczną, balony, choinka, dwa kolory kółek z orgiami, szablony choinek
Przebieg zajęcia
1.Zabawa na powitanie ( w kole)
Witam was, witam was,
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
Raz, dwa, trzy.
2. Piosenka ”Marzenie aniołków” Dzieci śpiewają i tańczą wokół choinki.
3.Zaproszenie dzieci do rozwiązania zadań, które ukryte są w balonowych bombkach zawieszonych na choince.
Na zasadzie wyliczanki ,dzieci wybierają bombkę, przebijają, nauczyciel odczytuje treść zadania. Każdorazowo przeliczają ile jest bombek, ile zostało itp.
Zadania zawarte w balonach są następującej treści:
„Bombkowy taniec”
Taniec przy piosence „Jagle bells” Zatańcz z kolegą do muzyki o tematyce świątecznej. Wykorzystaj w tańcu balon.
Pudełko z bombkami
Zapamiętaj układ bombek w pudełku i spróbuj ułożyć tak samo.(kolory, układ przestrzenny). Po kilkusekundowej prezentacji dzieci na dywanikach układają zapamiętaną konfigurację np.
Świąteczne prezenty
Posłuchaj jakie prezenty schowały się pod choinką. Rozpoznaj odgłosy i ułóż obrazki w takiej kolejności w jakiej odtwarzane były dźwięki .(trąbka, skrzypce, piłka, telefon, )itp.
Literkowe bombki
Zawieś zabawki na właściwą choinkę. Nazwy przedmiotów zaczynają się na „r”,”i”,”a”
Dzieci otrzymują szablony trzech choinek, zadaniem dzieci jest posegregować kółeczka z ilustracjami zabawek ze względu na głoskę na jaką rozpoczynają się nazwy zaproponowanych przedmiotów.
Świąteczna sałatka
Zmień miejsce gdy usłyszysz nazwę ozdoby świątecznej, która została ci przydzielona. Nazwy zabawek choinkowych wymieniane są przez nauczyciela sylabami ka-czusz-ka, pa-ja-cyk, mu-szel-ka, cu-kie-rek itp. Na hasło „ozdoby świąteczne” wszyscy zamieniają się miejscami.
Kulig
Zaproś do zabawy dzieci, których imię zaczyna się na A, P, K itp. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na pauzę i krótką rymowankę „Niechaj wsiada do zaprzęgu osoba ta ,której imię zaczyna się na A,K,T,P,R…..”przyłączają się do kuligu, który prowadzi nauczycielka.
Taniec ozdób choinkowych
Wykonaj taniec do muzyki. Dzieci podejmują próbę naśladowania zabawek wymienianych przez wybrane dziecko.
Świąteczna pocztówka
Ułóż pociętą kartkę, powiedz co przedstawia
Humorzaste bombki
Narysuj na bombce(balon)minkę, która odzwierciedla twoje samopoczucie podczas zajęć.
Zabawa na pożegnanie z balonami.
Opracowała Katarzyna Wiśniowska