Scenariusz warsztatów muzyczno – ruchowych

Scenariusz warsztatów muzyczno - ruchowych

SCENARIUSZ WARSZTATÓW MUZYCZNO – RUCHOWYCH Z UDZIAŁEM RODZICÓW PRZEPROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM P.W. ŚW. JÓZEFA W KOLBUSZOWEJ

Cele operacyjne:

– dziecko bawi się wspólnie z dorosłymi;

– potrafi współdziałać z dorosłymi, zarówno w zabawie jak i w pracy;

– estetycznie wykonuje swoja pracę;

– śpiewa i ilustruje ruchem piosenki;

– uważnie słucha czytanego tekstu;

– wykorzystuje fantazję i wyobraźnię w pracy plastycznej.

– pogłębianie kontaktu fizycznego i emocjonalnego z rodzicem
– dorosły możliwość obserwacji własnego dziecka podczas zajęć
– wytworzenie radosnego i pogodnego nastroju wśród uczestników

Metody:

słowna: objaśnienie;

percepcyjna: pokazu;

czynna: samodzielnych doświadczeń; taniec, zawody sportowe.

Forma: z całą grupą

Środki dydaktyczne: pomoce plastyczne: klej, papier kolorowy, klej, nożyczki, wzór „Stworka kochającego książki” płyta CD z nagraniami piosenek, kapelusz, naczynie z wodą, „magiczne kwiaty”, białe kartki ksero, duże arkusze papieru z napisami: „podobało mi się”, „nie podobało mi się”, książeczki dla dzieci, książka pt: „Biedroneczka” D. Chodyniecki

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczestników spotkania piosenką powitalną „Wszyscy są” (Klanza). Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają.

Wszyscy są, witam was!

Zaczynamy już czas! – wszyscy maszerują po kole

Jestem ja – każdy wskazuje na siebie

Jesteś ty – każdy wskazuje na bliską osobę

Raz, dwa, trzy! – trzy klaśnięcia w swoje dłonie

Poinformowanie rodziców, że jest to kolejne spotkanie z cyku „Popołudnie z rodzicami i książką” prowadzonego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Poinformowanie zgromadzonych, że na dzisiejszych warsztatach wybierzemy się na wiosenny spacer na łąkę i do lasu.

  1. Zaśpiewanie przez dzieci piosenki „Kapela” z jednoczesnym pokazywaniem ruchów, zachęcenie do wspólnej zabawy rodziców.

  2. Zachęcenie przybyłych na warsztaty na wyimaginowany wiosenny spacer na łąkę z wykorzystaniem zabawy „Ram sam sam”.

  3. Zabawa z kapeluszem przy muzyce – przekazywanie kapelusza w rytm piosenki, gdy muzyka milknie osoba mająca kapelusz rozwiązuje zagadkę.

  4. Zagadki wiosenne na rozwijających się połączone z doświadczeniem (kwiatki na wodzie).Kwiaty to wieloramienna gwiazda, której ramiona są zgięte do środka, gdy taki „kwiat” położymy na wodzie (ramionami do góry) wówczas rozkwitnie.

  5. Przeprawa przez błotnistą łąkę do lasu (drużynowo). Każda grupa otrzymuje kartki papieru ksero o jedną więcej niż uczestników, pusta kartka leży na końcu. Zadaniem uczestników jest przekazywać sobie pustą kartkę do przodu, położyć na podłodze i przesunąć się do przodu i tak kilkakrotnie, aż do mety.

  6. Zabawa „Dzięciołki”.

Dzieci wraz z rodzicami dobierają się w pary, następnie stają na obwodzie koła. Powstaje dwa koła: zewnętrzne i wewnętrzne. Osoby stojące wewnątrz to drzewa, które odwracają się plecami do osób stojanych zewnątrz – dzięciołków. Podczas słów piosenki, „drzewa” poruszają gałązkami (rękami), natomiast „dzieciołki” poruszają skrzydełkami. Gdy w melodii pojawi się charakterystyczny sygnał „dzięcioły” uderzają paluszkami o plecy partnera. Natomiast, gdy w melodii pojawi się odgłos chrapania, kładą głowę na plecach partnera i śpią (lub wchodzą do środka i kucaja a drzewo pochylają się i delikatnie drapią po plecach – tulą ptaszka do snu).

Na wysokim drzewie

Mieszkały dzięcioły.

Cały dzień stukały,

A wieczorem spały.

Papierowe czary” wydawnictwo Metris

  1. Czytanie przez rodzica bajki.

  2. Podwieczorek na leśnej polanie – zabawa przy piosence „Chocolate”.

  3. Powrót do przedszkola i wykonanie „Stworka kochającego książki”.

Opis: Kolorową kartkę A4 rozcinamy na pół (pionowo). Zginamy I część na wysokości 1/3 i wycinany „stworkowi” grzywkę, następnie przyklejamy oczy z białego papieru, dorysowujemy źrenicę, uśmiech, rzęsy, piegi i inne detale. II część rozcinamy na 3 równe paski. Dwa z nich zaginany w harmonijkę – to będą nogi i przyklejamy do stworka. Trzeci pasek rozcinamy na pół, na końcach wycinamy „paluszki” i przyklejamy. Następnie Przygotowujemy „Książeczkę”. Z kartki A4 odcinamy 1/3 (poziomo). Dzieci przy pomocy rodziców piszą na stronie tytułowej swoje imię i ozdabiają ją. Rodzice w środku piszą 3,4 pozytywne cechy swojego dziecka. Książeczkę przyklejamy do rączek.

  1. . Muzyczne pożegnanie rodziców i dzieci:

Żegnam was, żegnam was,

Już kończymy, już czas.

Byłam ja, byłeś ty,

Raz, dwa, trzy!

  1. Ewaluacja. Każdy uczestnik zajęć dorysowuje element na buźce (do wyboru dwie plansze: podobało mi się; nie podobało mi się).

  2. Rozdanie pamiątkowych książeczek dla dzieci.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here