SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZYCH
Prowadząca zajęcia : Patrycja Mielnik
Grupa wiekowa: 6-latki
CEL GŁÓWNY:
Stwarzanie warunków dzieciom do rozwijania zdolności plastycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dzieci:
– znają różne techniki plastyczne;
– potrafią wykonać prace plastyczne stosując farby;
– potrafią wykorzystać dostępne materiały do stworzenia pracy plastycznej;
-potrafią stworzyć kolaż;
– wykonują prace, zwracając uwagę na jej estetykę;
– odczuwają satysfakcję z wykonanej pracy;
METODY:
– Czynne: ćwiczeń praktycznych
– Słowne: rozmów, objaśnienia, instrukcje.
– Oglądowe: pokaz.
FORMY:
Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
farby plakatowe, włóczka, kartki białe, kolorowe szablony sukienek, woreczki śniadaniowe, pędzel, szczoteczki do zębów, gąbki, nożyczki, kolorowy papier, różne materiały, szablony:
serca, kółka, trójkąty, kwadraty, plastelina, ścinki z kredek, groszek, ziarna kawy, fartuszki, wycinanki, makarony, brokat.
Nauczyciel podczas zajęć zapoznaje dzieci z nowymi technikami plastycznymi. Praca dzieci składa się z dwóch części. W I części, dzieci wykonują balonik stosując dowolną technikę z wykorzystaniem farby, natomiast w II części dzieci projektują sukienkę dla księżniczki. W tej części mogą wykorzystać wszystkie dostępne materiały, stosując różne znane techniki plastyczne- tworzą kolaż.
Przebieg zajęć:
Część I
Nauczyciel wyjmuje różne przedmioty z pudełka: farby,pędzel, szczoteczkę do zębów, gąbkę. Pyta dzieci, jak można użyć tych przedmiotów? Nauczyciel weryfikuje pomysły dzieci, po czym demonstruje, w jaki sposób można wykorzystać te przedmioty.
Sposób 1. Malowanie ” w farbie”
Kartkę papieru zamalowujemy grubą farba plakatową, a następnie drugą końcówką pędzla rysujemy na farbie dowolne wzory.
Sposób 2. Nakrapiany balonik
Nauczyciel moczy szczoteczkę do zębów w farbie, a następnie nad kartką przesuwa po włoskach. Na kartkę spadają kolorowe plamki farby. Można również na kartce położyć szablon, wtedy to miejsce pozostanie w swoim kolorze.
Sposób 3. Stempelki
Nauczyciel pokazuje w jaki sposób można wykorzystać różne rzeczy do stemplowania oraz w jaki sposób należy to robić.
Każde dziecko otrzymuje narysowany biały balonik , który przyozdabia wybraną techniką.
Część II
W drugiej części dzieci wykorzystują zdobytą wcześniej wiedzę na temat różnych technik plastycznych.
1. Piosenka „Mała smutna królewna”- dzieci wykonują taniec z chustami.
2. Nauczyciel nawiązuje do wysłuchanej piosenki, zadając dzieciom pytanie: „dlaczego królewna była smutna?” Ostateczna odp.: ponieważ nie miała sukienki na bal.
3.Nauczyciel tłumaczy, że każde dziecko staje się projektantem sukni dla księżniczki na bal. Do tego zadania mogą wykorzystać wszelkie pomoce (w/w- środ. dyd.)znajdujące się na stoliczku. Należy jednak pamiętać, że pracę trzeba dobrze przemyśleć.
2. Dzieci przedstawiają swoje pomysły nauczycielowi
3. Nauczyciel wspomaga dzieci.
4. Zorganizowanie wystawy prac.
5. Porządkowanie sali.
Dzieci mają dostęp do rzeczy rozwijających zdolności plastyczne i co dziennie mogą tworzyć różne prace.
