SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
C.S. LEWIS „OPOWIEŚCI Z NARNII”
Temat: Baśniowy świat „Opowieści z Narnii”
Cele lekcji
Uczeń:
– potrafi wyszukać w tekście określone informacje,
– zna elementy świata przedstawionego i potrafi je wskazać,
– zna i potrafi wymienić cechy baśni.
Metody:
– praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: karta pracy, encyklopedia, słownik języka polskiego
Forma pracy:
– indywidualna,
– praca w grupach.
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
1) Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
2) Zanotowanie tematu lekcji.
3) Wstępna pogadanka wprowadzająca w tematykę lekcji. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące lektury, np. Co najbardziej zainteresowało cię w książce? Czy chciałbyś się znaleźć w świecie opisanym w lekturze? Dlaczego?
4) Nauczyciel nawiązuje do pojęcia fikcja literacka. Jeden z uczniów znajduje hasło w słowniku języka polskiego. Krótka notatka wyjaśniająca pojęcie. Kolejny uczeń znajduje hasło baśń. Uczniowie również notują tę definicję.
Część właściwa:
1) Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z grup otrzymuje jako zadanie analizę innego elementu świata przedstawionego w lekturze. (karta pracy, zad. 1)
2) Po określonym czasie następuje prezentacja efektów pracy grup. Podczas wystąpień jednej grupy, pozostałe samodzielnie sporządzają notatki na kartach pracy.
3) Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Jedna grupa będzie miała za zadanie opisać wydarzenia dziejące się w lekturze w świecie realnym, druga w świecie baśniowym. (uzupełniają zadanie na karty pracy). Podczas odczytywania efektów pracy, pozostali uczniowie notują informację z przeciwnych grup.
Część końcowa
1) Podsumowanie lekcji. Uczniowie uzupełniają na karcie pracy zdanie:
„Opowieść z Narnii” jest baśnią, gdyż….
Praca domowa
Uczniowie mają za zadanie zastanowić się i przygotować ustnie opowiadanie dotyczące jednej z przygód bohaterów lektury, która to mogłaby się wydarzyć po objęciu przez nich władzy w baśniowym świecie Narnii.
KARTA PRACY
1) Dokonaj analizy poszczególnych elementów świata przedstawionego w „Opowieści z Narnii”:
Miejsce
i przestrzeń wydarzeń
Czas zdarzeń
Główni bohaterowie
Bohaterowie drugoplanowi
2) Uzupełnij tabelkę odpowiednio przypisując wydarzenia dziejące się w świecie realnym i w świecie baśniowym:
Świat realny Świat fantastyczny