
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
„NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA”
Temat: Świat przedstawiony w „Nowych przygodach Mikołajka”
Cele lekcji:
Uczeń:
– poprawnie operuje pojęciami: akcja, wątek, zdarzenie,
– wie, co to jest świat przedstawiony i potrafi wymienić jego elementy,
– zna treść lektury i potrafi ja opowiedzieć z zachowaniem porządku chronologicznego.
Metody:
– poszukująca,
– problemowa,
– heureza.
Formy pracy:
– zbiorowa,
– indywidualna.
Przebieg lekcji
Część wstępna:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Nauczyciel na przykładzie sweterka i książki tłumaczy uczniom pojęcie wątku, akcji i zdarzenia ( sweterek zbudowany jest z nitek, a akcja powieści zbudowana jest przynajmniej z dwóch historyjek; Wyciągnięcie ze swetra jednej nitki jest podobne do wyciągnięcia z utworu jednego wątku).
3. Zapisanie tematu lekcji.
Część właściwa:
1.Nauczyciel każe uczniom otworzyć lektury na fragmencie: Robię porządek z książki Nowe przygody Mikołajka, s. 336-342. Jeden z nich czyta na głos, pozostali na marginesach ołówkiem numerują poszczególne czynności wykonywane przez Mikołajka.
2. Nauczyciel wprowadza podział wątków na: główne, poboczne, epizodyczne. Wyjaśnia uczniom, że na pojęcie wątku składa się kilka zdarzeń.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom rozsypanki złożone z wydarzeń z podanego wątku. Uczniowie mają za zadanie ułożyć je w kolejności chronologicznej. Odwołują się do numeracji zrobionej wcześniej na marginesie tekstu.
4. Uczniowie do zeszytu wklejają rozsypankę w ułożonej kolejności.
Część końcowa:
1. Podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji.
Załącznik 1.
Z rozsypanych wydarzeń ułóż plan wydarzeń w kolejności chronologicznej.
Zalanie wodą łazienki
Popsucie golarki przy odnawianiu misia
Zalanie podłogi wodą
Popsucie odkurzacza
Wycieranie kamiennej ścieżki
Stłuczenie wazy
Zabawa samolotem
i zbicie wazonu
Zbicie szklanego daszku