Scenariusz „Niebo, gwiazdy, Ziemia”
Temat zajęć: „Niebo, gwiazdy, Ziemia”
Cel główny: Poznawanie przez dzieci przedszkolne świata przyrody na drodze obserwacji, doświadczeń i eksperymentów.
Cele operacyjne: dziecko
– potrafi wykorzystać znajomość zdobytych wiadomości dot.
astronomii (zna wybrane nazwy planet, zna pojęcia: rakieta,
gwiazdy, Księżyc, Słońce, niebo, Kosmos, astronauta)
– wspólnie z innymi podejmuje i realizuje określone zadania
– aktywnie uczestniczy w zabawach
– potrafi współdziałać w zespole
Metody:
Czynna (zadań stawianych do wykonania)
Słowna (objaśnienia zadań, odpowiedzi)
Oglądowa
Formy: praca w małych zespołach, indywidualna
Przebieg:
1. Dzieci zgromadzone w Sali. Każde dziecko ma emblemat z numerem (tworzą drużyny 4-osobowe). Drużyny przeciwne zajmują miejsca naprzeciw siebie.
2. Powitanie piosenką „Wszyscy są…”
3. Wprowadzenie:
N.: Dzisiaj, gdy szłam do pracy, coś zobaczyłam. Było to coś latającego, dziwnego w kształcie kuli. Zobaczcie, to był balon. Do niego jest coś przyczepione. Jak myślicie? Co to jest? ( list )
Po czym poznajecie, że to jest list i kto go do nas wysłał? (znaczek
z kosmitą)
N. odczytuje adres ( lub zaprasza dziecko)
Odczytanie listu:
Drodzy Ziemianie!
My, mali Kosmici zapraszamy Was ziemscy koledzy i koleżanki na naszą planetę. Wybraliśmy Was, gdyż wiemy, że interesujecie się nami. Bardzo jesteśmy ciekawi, co o nas wiecie i dlatego przesyłamy Wam różne zadania.
Życzymy Wam powodzenia
Kosmoludki
N.: Za chwilę rozpoczniemy konkurs. Do każdego zadania będziemy zapraszać po czworo dzieci z każdej grupy a oznaczonych cyferkami
na waszych znaczkach.
Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie otrzymacie punkty, którymi będą cukierki.
Ale przedtem zapraszam dzieci wraz z paniami w podróż w Kosmos.
Jakim pojazdem wyruszymy? (rakietą)
Dzieci ustawiają się w dwóch szeregach, śpiewają piosenkę na melodię
„Jedzie pociąg z daleka…”
„Leć rakieto szybko leć
gwiazdkę z nieba chcemy mieć
leć rakieto, zawieź nas
w ten kosmiczny, dziwny świat”
4. Do stolików konkursowych podchodzą dzieci z nr 1
N. przedstawia 1 zadanie
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie labiryntu literowego i odgadnięcie hasła: PLANETY
Przyznanie punktów
5. N. przedstawia 2 zadanie dla dzieci z nr 2
Dzieci losują pytania dla swojej grupy (po 3 dla każdej)
– Wymień 2 planety Układu Słonecznego
– Dlaczego na Słońcu nie żyją ludzie?
– Wokół czego krąży Ziemia i inne planety?
– Co widzimy na niebie nocą?
– Jak nazywamy człowieka lecącego rakietą w Kosmos?
-W kształcie jakiej figury jest Ziemia i inne planety?
Przyznanie punktów
Teraz zaprosimy Was do zabawy, ale przedtem, czy potraficie odpowiedzieć na pytanie: Co to jest Wszechświat?
Zabawa w oparciu o „Oh Shallow” (metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss)
„Wszechświat bardzo zwiedzić chcę,
co w nim znajdę to już wiem
niebo, gwiazdy, Słońce, Ziemi,
ptaki, drzewa, woda, Ziemia
A nad nami Słońce jest
I planety krążą też
Mars, Wenus, Uran, Jowisz
Neptun, Merkury, Saturn, Ziemia”
6. N. przedstawia 3 zadanie dla dzieci z nr 3
„Zagadki z kosmicznej szufladki”. Treść zagadek jest umieszczona
w kopertach oznaczonych cyframi 1-6. Dzieci podają numer koperty
i wyszukują wśród innych. (N. odczytuje treść zagadki)
Po odgadnięciu zagadki wyszukują obrazek będący jej rozwiązaniem,
dopasowują podpisy.
– Co to za planeta, na której bez tlenu, słońca i wody nie byłoby życia?
(Ziemia)
– W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Możesz je zobaczyć nocą i wieczorami. (gwiazdy)
– Zawsze jest nad nami. W dzień słońce po nim wędruje
a nocą księżyc w okna popatruje. (niebo)
– Raz jest jak rogalik, raz okrągły, jak miska mleka,
kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (księżyc)
– Co to za przestrzeń między ziemią, Księżycem, planetami
oraz między gwiazdami?(Kosmos)
– Z Ziemi do gwiazd mknie pojazd złoty
szybszy niż wiatr i samochody. (rakieta)
7. N. przedstawia 4 zadanie dla dzieci z nr 4
Zadaniem dzieci jest ułożenie i naklejenie puzzli przedstawiających Kosmos (na wykonanie zadania dzieci mają 5 minut)
W tym czasie pozostałe dzieci zostają zaproszone do „Kosmicznego tańca” (zabawa przy muzyce Jeana Michaela Jarra). Dzieci tańczą; najpierw głowa, potem ręce, biodra, ramiona, nogi, całe ciało.
Przyznanie punktów
8. N. przedstawia 5 zadanie dla dzieci z nr 5
„Plątanina” – zadaniem dzieci jest odczytanie wyrazów i naklejenie
odpowiednich ilustracji (Księżyc, astronauta)
Przyznanie punktów
To już koniec Waszych konkursowych zadań, przeliczymy punkty i zaraz się dowiemy, która drużyna wygrała.
Już czas wrócić z naszej kosmicznej podróży na naszą ukochaną planetę Ziemię
Leż rakieto, szybko leć
Do zabawy wracać czas
Lądowania nadszedł czas
Już przedszkole wita nas”.
Prowadzące: Halina Kloch, Danuta Pilch