SCENARIUSZ NAUCZANIE ZINTEGROWANE
Temat: Moja bezpieczna droga do szkoły.
Cele dydaktyczne
Edukacja polonistyczna
Uczeń:
– doskonali umiejętność wielozdaniowej wypowiedzi,
– wzbogaca swoje słownictwo,
– kształci umiejętność pisania oraz czytania.
Edukacja matematyczna:
Uczeń:
– ćwiczy umiejętność dodawania i odejmowania liczb w zakresie do 100.
Edukacja środowiskowa:
Uczeń:
– nabywa umiejetności właściwego poruszania się na drodze,
Edukacja muzyczna:
Uczeń:
– rozbudza swobodną aktywność ruchowo-mimiczną,
Metody:
– problemowa,
– rozmowa kierowana.
Formy:
– indywidualna,
– grupowa.
TOK LEKCJI:
1) Nauczyciel odtwarza dźwięki ulicy: odgłosy jadących samochodów, klaksony, odgłosy hamowania pojazdów, stłuczki.
2) Krótka pogadanka dotycząca odsłuchanej scenki i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
3) Na przygotowanej wczesniej makiecie nauczyciel demonstruje w jaki sposób powinno się przechodzić poprawnie przez ulicę. Kilka uczniów próbuje naśladować zachowanie nauczyciela.
4) Prowadzący rozdaje uczniom kartki z wierszem. (załącznik 1) Wspólna recytacja wiersza: najpierw 2. wybranych uczniów, następnia cała klasa.
5) Nuaczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Pierwsze zadanie polega na obliczaniu działań i kolorowaniu obrazka zgodnie z kluczem (załącznik 2).
6) Kolejne zadanie polega na uzupełnieniu luk w zdaniach. (załącznik 3). Początkowo uczniowie starają się uzupełnić je w parach. Następnie nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje odpowiedzi, wprowadza korekty i dyktuje poprawne odpowiedzi. W razie wątpliwości odpowiada na pytania uczniów.
7) Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową:
Na kartce formatu A4 lub większej sporządź plakat promujący bezpieczne poruszanie się na drodze.
Załącznik 1
Na chodniku przystań bokiem.
Patrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna więc swobodnie.
Mogą po niej przejść przechodnie.
Załącznik 2.
Pokoloruj znak według wzoru:
kolorem czarnym zamaluj wyniki równe 40
kolorem czerwonym zamaluj wynik równy 30
kolorem żółtym zamaluj wynik równy 20
Czy wiesz jaki to znak?
Załącznik 3.
Pieszy powinien poruszać się po ……………………………………………………………..
W przypadku braku chodnika idziemy po ………………………………… poboczu.
Na drugą stronę ulicy przechodzimy po ………………………………………………….
Przy przejściu przez ulicę pamiętamy o ………………………………………………….
zasadach przechodzenia przez jezdnię.
Aby być bardziej widocznym, nosimy…………………………………………………….
Podany tekst uzupełnij poniższymi wyrazami:
(światełka odblaskowe, pięciu, pasach, chodniku, lewym)