Scenariusz na lekcję języka polskiego Tajemniczy ogród

Scenariusz na lekcję języka polskiego Tajmeniczy ogród

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
„TAJEMNICZY OGRÓD”

Temat: Czy to prawda, że „cały świat jest ogrodem?” – F. Burnett „Tajemniczy ogród”.

Cele lekcji
Uczeń:
–    zna treść utworu i potrafi go opowiedzieć,
–   aktywnie bierze udział w dyskusji dotyczącej wartości i fabuły utworu,
–    kształtuje umiejętność zabierania głosu na forum,
–    potrafi uzasadnić swoją opinię podpierając się treścią utworu.

Metody:
–    dyskusja,
–    metoda aktywizująca uczniów: ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:
–    praca indywidualna,
–    praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
– lektura F. Burnett: „Tajemniczy ogród”.

Przebieg lekcji:
Część wstępna:
1)    Sprawy organizacyjne: powitanie  z uczniami, sprawdzenie listy obecności.
2)    Nauczyciel na tablicy pisze cytat z utworu:
„Tajemniczy ogród (…), przebudził się do życia. Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, żecały świat jest ogrodem.”

Część właściwa:
1)    Próba wspólnej interpretacji cytatu. Wypowiedzi uczniów.
2)    Podusmowanie ćwiczenia. Uczniowie szukają podobieństw między ogrodem a światem rzeczywistym, który ich otacza. Ważne, aby potrafili uzasadnić swoje stanowisko. (przykładowe wypowiedzi uczniów: (świat jest piękny, barwny i różnorodny jak ogród (kwiaty, drzewa, zwierzęta), 4 pory w życiu człowieka i ogrodu, ogród pełen tajemniczych zakątków i życie pełne tajemnic, nieustanna walka życia ze śmiercią).
3)    Nauczyciel na tablicy rysuje szablon kwiatu (załącznik). Na każdym z liści uczniowie wpisują swoje spostrzeżenia dotyczące przykładów sytuacji, w których nastąpiło „przebudzenie” bohaterów do życia, do działania.
4)    Prezentacja efektów pracy.

Część końcowa:
1)    Podsumowanie informacji omówionych na lekcji. Nauczyciel zwraca uwagę na wrażliwość uczniów, umiejętność patrzenia na świat.

Praca domowa
Odpowiedz na pytanie zawarte w temacie lekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here