KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W LICEUM
Temat: „Autoprezentacja”
Cele ogólne:
- Uczeń zna definicje autoprezentacji;
- Uczeń poznaje technik autoprezentacji;
- Uczeń kształtuje umiejętność sprawnego wypowiadania się na forum;
- Uczeń rozwija umiejętność prezentowania siebie;
- Uczeń wie jak stosownie się zachować;
- Uczeń potrafi pracować w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- pogadanka;
- burza mózgów;
Pomoce dydaktyczne:
- łamańce językowe na kartkach, zdjęcia osób w różnych ubraniach i sytuacjach;
Przebieg zajęć:
- Nauczyciel sprawdza obecność. Przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kole.
- „Powtórz i powiedz coś o sobie”
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel zaczyna zabawę. Mówi swoje imię i dodaje zdanie składające się ze słów zaczynających się na pierwszą literę jego imienia. Oczywiście nie wszystkie słowa muszą zaczynać się na daną literę. Na przykład: Mam na imię Daria, dobre dania lubię. Kolejna osoba powtarza, obok mnie siedzi Daria, która lubi dobre dania, ja mam na imię Kasia i np.: kocham książki. Zabawa trwa dopóki wszyscy uczniowie nie powiedzą swojego imienia.
- „Pogadanka”
Nauczyciel prezentuje podstawowe elementy autoprezentacji. Powinien zawrzeć informację między innymi o mowie ciała, sposobie przedstawiania się, ubiorze i kulturalnym zachowaniu.
- „Burza mózgów”
Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: „Kiedy ważna jest nasza autoprezentacja”. Uczniowie dzielą się swoimi pomysłami. Ochotnik zapisuje propozycje na tablicy.
- „Giętki język”
Nauczyciel zaczyna ćwiczenie mówiąc o tym jak ważny w autoprezentacji jest sposób, w jaki się komunikujemy. Proponuje, więc uczniom rozgrzewkę narządów mowy, czytanie łamańców językowych. Przykładowe łamańce językowe:
- Szedł Sasza suchą szosą, bo gdy susza szosa sucha.
- Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
- Stół z powyłamywanymi nogami.
- Czy się czasem Czesi cieszą, gdy się Czesio czesze?
- Cecylia czyta cytaty z Tacyta.
- Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.
- Idę nos trę, kra krę mija, tu lis ma norę, sarna tor mija.
- Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże to pomoże może Gdańsk.
- Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę kręcąc mordą.
- Jola lojalna, lojalna Jola.
- Jerzy nie wierzy, że na wieży jest sto jeży.
- Zagadki Agatki to gratki dla tatki.
- Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
- Cesarz często czesał cesarzową.
- Idzie Jerzy koło wieży i nie wierzy, że na wieży siedzi Jerzy.
- Żyła sobie Żyła, a w tej Żyle żyła żyła, jak tej Żyle pękła żyła, to ta Żyła już nie żyła.
- „Zdjęcia”
Nauczyciel dzieli uczniów na mniejsze grupy. Każda grupa dostaje zdjęcie osoby w różnych sytuacjach. Każda grupa musi zastanowić się, kim jest ta osoba (zawód, zajmowane stanowisko), jakie ma zarobki, czy ma rodzinę i jak dużą, ilu ma przyjaciół, czy jest wykształcona. Po wykonaniu zadania uczniowie pokazują swoje zdjęcia, prezentują swoje odpowiedzi. Po każdej prezentacji trwa dyskusja. Uczniowie zastanawiają się czy ich koledzy dobrze scharakteryzowali osoby na zdjęciach. Nauczyciel powinien zapytać o to, czy na podstawie stroju można ocenić charakter osoby. Zadanie ma uświadomić uczniom, jak cechy zewnętrzne wpływają na ocenę obcych ludzi.
- „Co zabieram do domu”
Uczniowie siedzą w kole. Każdy odpowiada na pytanie nauczyciela, które brzmi: „Co cię zaciekawiło w dzisiejszych zajęciach? Czego się dowiedziałeś?”
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
