SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W LICEUM
Temat: „Jak radzić sobie z agresją?”
Cele ogólne:
- Uczeń zna pojęcie „agresja”;
- Uczeń potrafi rozpoznać agresywne zachowania;
- Uczeń zna konstruktywne sposoby radzenia sobie z agresją;
- Uczeń wie jak reagować na agresję w szkole;
- Uczeń zna przyczyny zachowań agresywnych;
- Uczeń potrafi pracować w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- pogadanka;
- burza mózgów;
Pomoce dydaktyczne:
- papierowy termometr, magnesy, karteczki, mazaki, kredki,
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kręgu.
- „Termometr”
Nauczyciel przykleja do tablicy duży papierowy termometr. Na samej górze skali znajduje się napis super, w połowie-ok, a na samym dole złe. Każdy uczeń podchodzi to termometru i przykleja karteczkę z imieniem w miejscu, które najlepiej opisuje jego samopoczucie w tej chwili. Ochotnicy mogą uzasadnić, dlaczego przykleili karteczki w takim a nie innym miejscu.
- „Definicja agresji”
Nauczyciel dzieli uczniów na sześć grup. Każda z grup musi wypisać skojarzenia, które według niej wiążą się z agresją słowną, fizyczną, wobec jednostki, wobec grupy społecznej, wobec żywych istot i przedmiotów. Następnie każda grupa prezentuje swoje skojarzenia. Klasa wspólnie próbuje stworzyć definicję agresji. Nauczyciel na koniec odczytuje naukową definicję agresji.
- „Przyczyny agresji”
Uczniowie odliczają do czterech i dzielą się na grupy. Każda grupa wymienia przyczyny agresji i sposoby jej zapobiegania. Grupa pierwsza- przyczyny agresji tkwiące w rodzinie agresora, grupa druga- przyczyny agresji istniejące w szkole/klasie, trzecia grupa zajmuje się przyczynami pochodzącymi od grupy rówieśniczej a czwarta wpływem mediów na agresję. Po wykonaniu zadania każda grupa prezentuje swoje pomysły na forum klasy.
- „Rysujemy złość”
Nauczyciel rozdaje uczniom czyste kartki i przybory do malowania. Następnie prosi uczniów by w sposób symboliczny namalowali złość, która towarzyszy im w trudnych sytuacjach. Wykonane rysunki przyczepione są do tablicy. Ochotnicy mogą je omówić. Klasa dzieli się spostrzeżeniami na temat rysunków.
- „Jak wyrażać złość?”
Każdy uczeń przez chwilę zastanawia się jak w sposób bezpieczny i niekrzywdzący innych wyrażać złość. Następnie dzielą się swoimi pomysłami na forum klasy. Uczniowie mogą podawać swoje pomysły na wyrażanie złości.
- „Moje zachowanie”
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których wymienią oni swoje postanowienia, które sprawią, że w szkole i klasie będzie bezpieczniej i przyjemniej. Nauczyciel zbiera kartki.
- „Nie dla przemocy”
Uczniowie tworzą kodeks przeciwdziałania przemocy. Uczniowie podają pomysły, które jedna osoba zapisuje na tablicy. Następnie drogą głosowania wybierają te najważniejsze. Ważne by w kodeksie znalazły się takie zasady jak: brak zgody na znęcanie się nad słabszymi, reagowanie na akty przemocy, informowanie nauczycieli o przemocy.
- „Dyskusja”
Nauczyciel pyta uczniów o to czy są jakieś pozytywne aspekty w wyrażaniu złości i gniewu. Uczniowie powinni zwrócić uwagę na szkodliwość blokowania uczuć. Nauczyciel powinien ponadto pokazać im korzyści, jakie płyną z konstruktywnego wyrażania nawet negatywnych emocji.
- „Rundka końcowa”
Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy uczeń mówi o tym, czego nauczył się/ dowiedział podczas lekcji.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
