KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: „Ratujemy Ziemię przed odpadkami”
Cele ogólne:
- Uczeń kształtuje w sobie postawę proekologiczną;
- Uczeń zna zasady segregacji śmieci;
- Uczeń wie o konieczności dbania o środowisko;
- Uczeń zna pojęcia- recykling, surowce wtórne, makulatura;
- Uczeń potrafi pracować w grupie;
- Uczeń umie uzasadnić swoje zdanie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- pogadanka;
- burza mózgów;
Pomoce dydaktyczne:
- rozsypanka wyrazowa, obrazki przedstawiające śmieci, szablony koszy na śmieci, magnesy;
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kole.
- „Jaką roślinką jesteś”
Uczniowie siedzą w kole. Po kolei przedstawiają się i wymieniają roślinkę, jaką chcieliby być. Zabawę może rozpocząć nauczyciel.
- „Rozsypanka”
Nauczyciel rozdaje uczniom rozsypankę wyrazową z ekologicznym hasłem zachęcającym do segregowania śmieci. Zadaniem dzieci jest złożenie i odczytanie hasła. Ważne, by jak najmniej haseł się powtarzało. Przykładowe hasła:
- „Śmieci segregujesz Ziemię ratujesz.”
- „Wiedzą to nawet dzieci, jak ważna jest segregacja śmieci.”
- „Nie wypalaj w piecu śmieci, bo tym trujesz swoje dzieci.”
- „Nie chcemy żeby Ziemie była zniszczona, chcemy żeby była wiecznie zielona.”
- „Lanie wody wyszło z mody, Panowie i Panie czas na oszczędzanie.”
- „Wypalanie traw zabija zwierzęta, niech każdy o tym pamięta.”
- „Każdy z nas zyska na ochronie środowiska.”
- „Gdy zniszczymy las nie będzie nas.”
- „Góra śmieci Ziemie szpeci”.
- „Polaku młody nie marnuj wody.” Itp.
- „Ekologiczna zgadywanka”
Nauczyciel prezentuje uczniom przykłady różnych zachowań. Zadaniem dzieci jest stwierdzenie czy zachowanie takie jest ekologiczne czy nie, a jeśli nie to jak należy postąpić. Uczniowie mogą odpowiadać kolejno lub zgłaszać chęć odpowiedzi przez podniesienie ręki. Przykładowe sytuacje:
- Podczas mycia zębów chłopiec nie zakręcił kranu.
- Marek podeptał podczas zabawy trawnik.
- Ula razem z rodziną segreguje śmieci.
- Monika wyrzuciła papierek po batoniku prosto na trawnik.
- Tomek nie zgasił światła w kuchni.
- Ola zbiera makulaturę. Itd.
- „Zabawa ruchowa”
W połowie lekcji nauczyciel proponuje uczniom zabawę ruchową. Dzieci stają w kole. Na hasło nauczyciela „Drzewo w czystym lesie” dzieci udają drzewa i machają w górze rękami we wszystkie strony. Gdy nauczyciel mówi „Drzewo w zaśmieconym lesie”, dzieci udają drzewo, któremu opadły gałązki i listki. Opuszczają ręce bezwładnie.
- „Dyskusja”
Nauczyciel razem z uczniami zastanawia się nad tym, czym jest segregacja śmieci i jakie niesie korzyści dla środowiska, co to jest makulatura, odpady niebezpieczne, surowce wtórne i recykling. - „Do kosza”
Nauczyciel przykleja na tablicy szablony kolorowych pojemników na śmieci. Tłumaczy, że do czerwonego wrzucamy puszki, do żółtego- plastikowe butelki, do niebieskiego- papier, do białego- bezbarwne szkło a do zielonego- kolorowe szkło. Następnie nauczyciel rozsypuje na środku sali różnego rodzaju obrazki przedstawiające śmieci, na przykład z gazet. Zadanie dzieci polega na przyporządkowaniu tych śmieci do odpowiedniego kosza i przyczepienie ich do niego za pomocą magnezu. Jeśli uczeń ma wątpliwości klasa może mu pomagać.
- „Rundka na koniec”
Na zakończenie każdy uczeń mówi, dlaczego warto dbać o środowisko. Zabawa może zacząć się od nauczyciela.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
