SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W SZKOŁE PODSTAWOWEJ
Temat: „Uzależnienia”
Cele ogólne:
- Uczeń zna definicję uzależniania;
- Uczeń zna rodzaje uzależnień;
- Uczeń wie jak uzależnienia wpływają na życie i zdrowie ludzi;
- Uczeń zna przyczyny sięgania po różne uzależnienia;
- Uczeń umie pracować w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- burza mózgów;
- pogadanka;
Pomoce dydaktyczne:
- mazaki, karteczki samoprzylepne, wycięte z gazet różne przedmioty pokazujące uzależnienie, kartki z narysowanymi okręgami, ulotki z wykazem instytucji pomocowych, kartki, kredki;
Przebieg zajęć:
- Nauczyciel sprawdza obecność;
- Uczniowie przygotowują salę do zajęć. Ustawiają krzesła w kole i siadają.
- „Zabawa integracyjna”
Uczniowie siedzą w kole. Każdy wymienia swoje imię, następnie wymieniają jakiś przedmiot, który kojarzy im się z porą roku, która jest obecnie. Co ważne, przedmiot musi zaczynać się na tą samą literę, co imię ucznia. Na przykład: jesienią Ola może powiedzieć, że dana pora roku kojarzy się jej z owocami. Najlepiej gdyby nauczyciel rozpoczął zabawę.
- „Burza mózgów”
Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło „uzależnienie”. Każdy uczeń zapisuje na karteczkach samoprzylepnych skojarzenia związane z hasłem i przykleja je do tablicy. Ważne by podobne skojarzenia były grupowane w promienie. Po wykonaniu zadania nauczyciel dyskutuje wraz z uczniami i rodzajach uzależnień, na które narażony jest każdy człowiek.
- „Pytania”
Nauczyciel czyta uczniom kolejno różne zdania. Dzieci odpowiadają, czy dane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Przykładowe zdania:
- Alkohol to pożywienie.
- Alkohol odurza.
- Piwo to nie alkohol.
- Alkoholizm to choroba.
- Po wypiciu alkoholu/ narkotykach można prowadzić samochód.
- Zabawa bez alkoholu jest niemożliwa.
- Papieros jest zdrowy.
- Papieros to używka.
- Dym papierosowy nie szkodzi.
- Narkotyki sprawiają, że życie jest przyjemniejsze.
- Uzależnienie od narkotyków trwa bardzo długo.
- Od leków nie można się uzależnić.
- Długie siedzenie przed komputerem / telewizorem jest zdrowe.
- „Śmietnik”
Nauczyciel rozsypuje na środku koła różne obrazki przedstawiające charakterystyczne dla danego uzależnienia przedmioty, np.: butelkę, paczkę papierosów, strzykawkę, tabletki itp. Każdy uczeń losuje sobie jedną karteczkę. Następnie wychodzi na środek klasy, mówi, jakie uzależnienie wylosował oraz dlaczego jest ono szkodliwe, następnie zgniata kartkę i wrzuca ja do śmietnika. Zabawę można powtórzyć tyle razy ile jest obrazków, lub dopóki dzieciom nie skończą się pomysły.
- „Co zamiast”
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat tego, jak można zastąpić nałóg. Co robić, w co się zaangażować zamiast uzależnień. Propozycje uczniów zostają zapisane na tablicy. Następnie głośno odczytane przez jedną osobę.
- „Plakat”
Nauczyciel dzieli uczniów na mniejsze grupy. Każda ma za zadanie przygotować plakat zachęcający do rezygnacji z używek. Każda grupa zajmuje się innym uzależnieniem. Po wykonanej pracy uczniowie omawiają swoje plakaty, które następnie zostają przywieszone na klasowej gazetce.
- „Gdzie szukać pomocy?”
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają miejsca, do których mogą zgłosić się osoby uzależnione. Każdy uczeń dostaje kartkę z narysowanymi kręgami, w których ma wypisać osoby i instytucje, do których zgłosiłby się gdyby miał sam problemy z jakimiś używkami lub gdyby uzależnienie dotyczyło kogoś najbliższego z jego otoczenia. Następnie rozdaje uczniom wcześniej przygotowany spis instytucji działających w najbliższej okolicy.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.