
Konspekt lekcji, „Tomek w krainie kangurów”
Temat: Witaj wielka przygodo! („Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów”).
Cele lekcji:
Uczniowie:
wiedzą, czym jest chronologia zajęć i potrafią wymienić wydarzenia z lektury zgodnie z ich chronologicznym występowaniem,
wiedzą, czym jest świat przedstawiony w powieści i potrafią wymienić jego elementy,
trafnie opisuje, czym jest powieść przygodowa,
czytają tekst ze zrozumieniem,
określają czas i miejsce akcji wydarzeń,
umiejętnie redagują plan wydarzeń lektury,
wskazują wyrazy nazywające uczucia, opisujące świat przedstawiony.
Metody pracy:
praca z tekstem,
metoda poszukująca,
ćwiczenia leksykalne,
dyskusja.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: K. Grajewska, E. Wower, Oglądam świat. Język polski 5. Podręcznik do
kształcenia literackiego, Wydawnictwo Arka, Poznań 2000, s. 9-14.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Czynności wprowadzające, przygotowujące do lekcji: sprawdzenie frekwencji uczniów, pracy domowej oraz odpytanie jednego z uczniów z materiału poznanego na poprzednich zajęciach.
3. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie fragmentu lektury A. Szklarskiego zamieszczonego w podręczniku. W trakcie lektury uczniowie mają za zadanie podkreślanie fragmentów, które odnoszą się do elementów świata przedstawionego.
4. Po lekturze tekstu, następuje jego omówienie. Nauczyciel pyta uczniów, czy potrafią określić miejsce akcji utworu. Chętny uczeń zabiera głos.
5. Uczniowie mają za zadanie napisać plan wydarzeń, w których brał udział bohater przeczytanego tekstu.
6. Przedstawienie efektów pracy [Przykładowy plan: 1) Tomek z ojcem i Smugą przyjeżdżają dorożką do portu. 2) Chłopiec poznaje bosmana. 3) Wszyscy wchodzą na pokład „Aligatora”. 4) Statek wypływa w morze. 5) Tomek rozmawia z ojcem o tym, co go czeka w Australii. 6) Młody Wilmowski urządza się w kajucie. 7) Tomek poznaje zasady funkcjonowania sztucera. 8) Chłopca w końcu morzy sen. ].
7. Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wszystkich bohaterów pojawiających się w powieści i próbę określenia relacji zachodzących między bohaterami.
8. Interpretacja fragmentu powieści: Nauczyciel prosi uczniów o określenie uczuć, które towarzyszyły Tomkowi podczas podróży „Aligatorem” (przykładowa odpowiedź: ciekawość, podniecenie, radość, zachwyt, wzruszenie, zdziwienie, zaskoczenie, podekscytowanie, zadowolenie, zniecierpliwienie…).
9. Omówienie stylu języka potocznego. Nauczyciel prosi uczniów, aby wskazali w przeczytanym fragmencie elementy języka potocznego (wszystkie słowa i zwroty).
10. Analiza stylu potocznego w tekście: co autor uzyskał dzięki zastosowaniu elementów języka potocznego?
11. Metoda problemowa: nauczyciel zadaje uczniom pytanie „Dlaczego książkę Alfreda Szklarskiego Tomek w krainie kangurów określa się mianem powieści przygodowej?” uczniowie wypowiadają się w tej kwestii argumentując swoje wypowiedzi. Krótka dyskusja podsumowująca zajęcia.
12. Notatka – krótkie podsumowanie lekcji.
13. Praca domowa: Wyobraź sobie, że jesteś Tomkiem. Opisz uczucia, które towarzyszyły ci od momentu przyjazdu do portu. Pamiętaj o zachowaniu właściwej formy gramatycznej.