Scenariusz lekcji, „Romeo i Julia”

Konspekt lekcji Romeo i Julia

Konspekt lekcji języka polskiego, „Romeo i Julia”

Temat: Poznajemy bohaterów utworu „Romeo i Julia” W. Szekspira.

Cele lekcji:

Uczeń:

– umiejętnie pracuje z tekstem dramatycznym, czyta go ze zrozumieniem,

– zna treść omawianej lektury,

– zna elementy opisu postaci i potrafi poprawnie zredagować charakterystykę postaci na podstawie fragmentów tekstu,

– zgodnie i efektywnie współdziała w grupie.

Metody pracy:

– praca z tekstem.

Formy pracy:

– praca grupowa,

– praca zbiorowa,

– praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

– egzemplarz utworu „Romeo i Julia” W. Szekspira.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
  2. Nauczyciel dyktuje temat lekcji, uczniowie zapisują w zeszytach.
  3. Nauczyciel na tablicy rysuje tabelę. Uczniowie mają za zadanie przyporządkować poszczególne osoby dramatu do poszczególnych stron:

ROMEO                                                             JULIA

jego rodzice                                                         jej rodzice

Monteki                                                               Kapuleti

siostrzeniec Montekiego                                      krewny matki Julii

Benwolio                                                             Tybalt

przyjaciel Romea                                                 niania

Merkucjo                                                             Marta

książę Werony                  udzielił im ślubu         chciał poślubić Julię

Escalus                              ojciec Laurenty           Parys

 

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje za zadanie scharakteryzować wybraną postać, bohatera dramatu:

Grupa I: Romeo, Julia.

Grupa II: Parys, książę Escalus, Tybalt.

GRUPA III: Merkucjo, ojciec Laurenty, piastunka.

  1. Przedstawienie na forum klasy efektów współpracy w grupach.
  2. Dokonanie oceny koleżeńskiej efektów pracy.
  3. Nauczyciel ocenia pracę każdej grupy, weryfikuje opinie i sądy grup oraz informacje.
  4. Każdy z uczniów wybiera jednego bohatera dramatu i go opisuje. Na wykonanie zadania uczniowie mają ok. 15-20 minut.
  5. Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie wyników zadania. Po przeczytaniu charakterystyki uczeń dodatkowo ma opowiedzieć, dlaczego wybrał akurat tę postać.
  6. Podsumowanie zajęć – krótka notatka w zeszycie.
  7. Praca domowa: Przygotuj się do lekcji o adaptacjach filmowych i teatralnych dramatu „Romeo i Julia”. Znajdź na ten temat jak najwięcej informacji.
  8. Ewaluacja zajęć oraz ocena pracy uczniów.

 

ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik 1

Wpisz imiona bohaterów tragedii w odpowiednie miejsca.

ROMEO                                                             JULIA

jego rodzice                                                         jej rodzice

………………….                                                           …………………

siostrzeniec Montekiego                                      krewny matki Julii

……………..                                                      …………….

przyjaciel Romea                                                 niania

………………                                                    …………..

książę Werony                  udzielił im ślubu                     chciał poślubić Julię

………………                 ………………….                  ………………

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here