Scenariusz lekcji polskiego Ludzie bezdomni

Scenariusz lekcji polskiego Ludzie bezdomni

Scenariusz lekcji Ludzie bezdomni

Temat: Wybory życiowe Tomasza Judyma

Cele ogólne:

Uczeń zna historię Tomasza Judyma;
Uczeń samodzielnie formułuje opinię i broni swojego zdania;
Uczeń porównuje wyboru życiowe bohaterów „Ludzi bezdomnych”;
Uczeń potrafi zanalizować metaforę tytułu książki Żeromskiego;
Uczeń potrafi pracować w grupie;
Metody:

·         Aktywizujące;

·         Czynne;

·         Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna;

– praca w grupie;

– praca z tekstem;

Pomoce dydaktyczne:
– powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”, kolorowe kapelusze „de Bono”;

Przebieg zajęć:

Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć.
Sprawdzenie pracy domowej.
Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć. Przypomnienie dziejów Tomasza Judyma.
„Dyskusja”
Nauczyciel dyskutuje wspólnie z uczniami na temat postępowania bohatera i decyzji, które podjął w swoim życiu. Nauczyciel powinien tak pokierować dyskusją by pojawiły się takie określenia Judyma jak: lekarz z powołania, pozytywista, idealista, buntownik, samotnik, indywidualista, romantyk, altruista, człowiek bezdomny,

„Oceniamy Judyma”
Nauczyciel omawia metodę de Bono. Dzieli klasę na sześć grup i przydziela im odpowiednio kapelusze: czerwony, biały, czarny, żółty i zielony oraz instrukcje. Każda grupa przez chwilę przygotowuje się do dyskusji, którą kieruje nauczyciel- niebieski kapelusz.

Grupa- kapelusz biały (obiektywizm): Judym swoimi działaniami spłaca dług, ma konkretny plan działania, rezygnuje z rodziny, bo ta byłaby mu tylko przeszkodą, bohater nie może postąpić w inny sposób;

Grupa- kapelusz czerwony (emocje): jednostka nie uratuje całego świata, samotność, brak rodzinnego wsparcia może tylko pogorszyć sytuację Judyma;

Grupa- kapelusz czarny (pesymizm): Judym to egoista, samotnik z wyboru, krzywdzi innych by zrealizować swoje plany, których i tak nie uda mus się osiągnąć.

Grupa- kapelusz żółty (optymizm): realizuje marzenia, nawet za cenę uczucia, wie, że rodzina jest przeszkodą w realizacji planów, więc z niej rezygnuje;

Grupa- kapelusz zielony (nowe propozycje): uczniowie z tej grupy wymyślają inne rozwiązanie sytuacji, w jakiej znajdował się Judym;

Podsumowanie zajęć, zadanie pracy domowej i zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here