Scenariusz lekcji matematyki w szkole podstawowej

scenariusz lekcji matematyki dla szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

 

Temat: Graniastosłupy  proste.

 

Cele lekcji:

Uczeń:

–        potrafi zamienić jednostki objętości i pojemności,

–        stosuje wzory i potrafi obliczyć pole powierzchni całkowitej i objętości graniastosłupa,

–        rozwiązuje zadania tekstowe, w których należy przekształcić wzory,

–        kształci umiejętność pracy w grupach.

 

Metody nauczania:

–        pogadanka,

–        praca w grupach,

–        gry dydaktyczne.

 

Formy pracy:

–        indywidualna,

–        praca w grupach.

 

TOK LEKCJI

 

Faza wstępna:

1)      Czynności wprowadzające: sprawdzenie listy obecności, wyjasnienie pracy domowej, zapisanie tematu lekcji.

2)      Krótkie powtórzenie wiadomości o figurach płaskich oraz o graniastosłupach w oparciu o modele przestrzenne w  formie odpowiedzi na plusy i minusy.

3)      Podział klasy na grupy.

 

Faza realizacyjna:

1)      Gra w domino. Każda grupa otrzymuje niezbędny zestaw akcesoriów. Gra pozwoli utrwalić podstawowe pojęcia o graniastosłupach.

2)      Każda z grup otrzymuje zadania przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Uczniowie wspólnie rozwiązują zadania w zeszycie.(załącznik 1)

3)      Prezentacja efektów pracy.

4)      Nauczyciel rozdaje uczniom kolejne zadanie. Po ich wykonaniu kazda grupa przedstawia swoje ćwiczenia pozostałym grupom. Objaśnia ich wykonanie.

5)      Prowadzący w tym czasie wyjaśnia uczniom wątpliwości, ocenia ich pracę.

 

Faza podsumowująca:

1)      Omówienie pracy w grupach, dyskusja na temat jej efektywności i problemów wynikłych przy rozwiązywaniu zadań z treścią. samoocena uczniów dotycząca udziału w pracy w grupie. Ocena rozwiązań pięciu zadań pod względem poprawności.

2)      Nauczyciel ocenia efekty pracy (plusy i minusy).

 

Praca domowa

Zadania z zeszytu ćwiczeń.

 

 

Załącznik 1

Zestaw zadań dla grup

 

KARTA PRACY

Zad.1.

Dany jest sześcian o krawędzi równej 2 cm:

a) narysuj siatkę tego sześcianu,

b) oblicz objętość sześcianu. .

 

Zad.2.

Dany jest prostopadłościan, którego długość wynosi 2 cm, szerokość 3 cm i wysokość 4 cm:

a) wykonaj rysunek pomocniczy,

b) oblicz pole powierzchni całkowitej.

 

Zad. 3.

Ile litrów wody należy wlać do akwarium o szerokości 30 cm, długości 4 dm

i wysokości 0,5 m?

 

Zad.4.

Podstawą graniastosłupa prostego jest romb o przekątnej 6 cm i drugiej o 2 cm dłuższej.

Wysokość tej bryły ma 10 cm . Oblicz objętość tego graniastosłupa.

 

Zad.5.

Objętość graniastosłupa wynosi 72 cm3 . Oblicz wysokość tego graniastosłupa prostego o

podstawie trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych długości 3 cm i 4 cm .

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here