Konspekt lekcji języka polskiego – list oficjalny
Temat: Jak poprawnie zredagować list oficjalny?
Cele lekcji:
Uczeń:
– potrafi rozróżnić list oficjalny od listu prywatnego,
– zna zasady pisania listu oficjalnego i potrafi je wykorzystać w praktyce,
– umiejętnie wykorzystuje wiedzę z historii do wykonania zadania,
– zna układ graficzny listu oraz wszystkie niezbędne elementy: data, miejscowość, nagłówek, trójdzielna kompozycja, podpis),
– trafnie stosuje zwroty grzecznościowe,
– wiem że zwroty do adresata oraz zaimki osobowe pisane w liście są wielką literą.
Metody pracy:
– rozmowa,
– miniwykład,
– burza mózgów,
– metoda problemowa.
Formy pracy:
– praca indywidualna,
– praca zbiorowa,
– praca zespołowa.
Środki dydaktyczne:
– prezentacja multimedialna, rzutnik, laptop.
Przebieg lekcji:
- Czynności organizacyjne wprowadzające w temat lekcji.
- Nauczyciel sprawdza listę obecności oraz zadaną na poprzedniej lekcji pracę domową. Odnotowuje zgłaszane przez uczniów nieprzygotowania.
- Nauczyciel rozpoczyna lekcję od prezentacji multimedialnej dotyczącej Kazimierza Odnowiciela.
- Krótkie wprowadzenie – nawiązanie tematu działalności i panowania króla do tematu dzisiejszej lekcji. Zanotowanie tematu.
- Przypomnienie elementów listu prywatnego. Burza mózgów: Nauczyciel pisze na tablicy wyrażenie „list prywatny”, uczniowie opowiadają swoje skojarzenia, nauczyciel notuje je na tablicy. Sformułowanie krótkiej notatki.
- Nauczyciel opowiada uczniom czym różni się list prywatny od listu oficjalnego. Zanotowanie na tablicy i w zeszycie rubryki tabeli zatytułowanej „List oficjalny”.
- Praca w grupach. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z nich będzie miała za zadanie napisanie listu oficjalnego do Kazimierza Odnowiciela. Uczniowie otrzymują na wykonanie zadania ok. 15 minut.
- Po określonym czasie każda z grup odczytuje efekty pracy.
- Ocena koleżeńska pracy w grupach.
- Nauczyciel zadaje uczniom pracę domową: Napisz list do dyrektora na temat „Co zmieniłabyś w naszej szkole?”.
