Scenariusz lekcji języka polskiego „Przygody Tomka Sawyera”

Konspeky lekcji języka polskiego „Przygody Tomka Sawyera”

Konspekt lekcji języka polskiego „Przygody Tomka Sawyera”

Temat: Czy Tomek Sawyer mógłby być moim przyjacielem?

Cele lekcji:

Uczeń:

– potrafi redagować własny tekst,

– umiejętnie formułuje własne stanowisko dotyczące tematu lekcji i potrafi go właściwie uzasadnić,

– zgodnie i umiejętnie współpracuje w grupie.

Metody pracy:

– burza mózgów, metaplan, śnieżna kula.

Formy pracy:

– praca zbiorowa,

– praca grupowa,

– praca indywidualna.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne. Nauczyciel sprawdza listę obecności oraz pracę domową zadaną na poprzedniej lekcji.

  2. Zapisanie tematu lekcji.

  3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda z grup ma za zadanie na kartce z sylwetką bohatera lektury, wypisać 2-3 cechy Waszego wymarzonego przyjaciela. Uczniowie mają na to zadanie ok. 3-5 minut.

  4. Po upływie określonego czasu każda z grup oddaje kartki dalej wymieniając się z innymi grupami i dopisują na kartce swoje cechy. Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na to, aby postarali się wymyślić jak najwięcej cech – nie powinny się one powielać. Kiedy każda grupa otrzymuje swoją kartkę, zadanie dobiega końca.

  5. Prezentacja efektów pracy. Wybrani uczniowie odczytują cechy, które znalazły się na kartce jego grupy.

  6. Nauczyciel zadaje pytanie, które ma zbudzić wśród uczniów refleksje: Czy Tomek Sawyer pasuje do Waszego ideału przyjaciela? Dlaczego? Uczniowie wymieniają się uwaga i sądami.

  7. Kolejne zagadnienie do refleksji: Czy istnieje idealny przyjaciel, czy wy posiadacie wszystkie wypisane cechy.

  8. Napisanie na tablicy wniosku z ćwiczenia, np.: Ideał, to ktoś, kto ma tylko pozytywne cechy. Każdy z nas natomiast ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

  9. Zapisanie wniosku do zeszytu.

  10. Uczniowie zastanawiają się nad odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie. Odpowiedź zapisują w zeszytach.

  11. Ocena efektów pracy uczniów. Głośne odczytanie odpowiedzi przez wybranych uczniów.

  12. Jeżeli większość uczniów odpowiedziało twierdząco, nauczyciel zadaje uczniom pracę domową: Napisz list do Tomka, w którym opiszesz wasze wspólne zabawy i inne rozrywki. Pamiętaj o stałych elementach i budowie listu.

  13. Tym, którzy odpowiedzieli przecząco na pytanie zawarte w temacie, nauczyciel dyktuje inne zadanie: Napisz list informujący Tomka o tym, że niestety nie zostaniesz jego przyjacielem. Postaraj się uzasadnić swoją odpowiedź podając przyczyny swojej decyzji. Pamiętaj o stałych elementach listu.

  14. Ewaluacja i ocena zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here