Scenariusz lekcji języka polskiego – Odyseusz

Konspekt lekcji języka polskiego - Odyseusz

Konspekt lekcji języka polskiego, Odyseusz

Temat: Poznajemy przygody Odyseusza (na podstawie fragmentów „Odysei”).

Cele lekcji:

Uczeń:

– wie, czym jest związek frazeologiczny i potrafi je znaleźć w tekście,

– zna związki frazeologiczne związane z mitologią i trafnie je objaśnia,

– czyta tekst ze zrozumieniem,

– zna treść mitu o Odyseuszu i potrafi ją opowiedzieć,

– wie, czym jest charakterystyka,

– potrafi wymienić wszystkich bohaterów omawianego mitu,

– potrafi scharakteryzować głównego bohatera poznanego mitu,

– umiejętnie dokonuje pisemnej charakterystyki Odyseusza.

Metody pracy:

– metoda ekspresyjna,

– metoda ćwiczeń,

– metoda skojarzeniowa,

– drama.

Formy pracy:

– praca indywidualna,

– praca grupowa.

Środki dydaktyczne:

– karteczki z wypisanymi związkami frazeologicznymi,

– kartki z odnotowanymi przygodami Odyseusza.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności wstępno-organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności. Odpytanie chętnego ucznia lub wskazanie ucznia do odpowiedzi z poprzedniej lekcji.

  2. Przypomnienie poznanych już wcześniej na lekcjach informacji dotyczących tego, czym jest związek frazeologiczny, z czego się składa oraz co jest źródłem powstawania frazeologizmów.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli wszystkie poznane już związki frazeologiczne związane z mitologią. Dla utrwalenia wiedzy uczniowie sporządzają tabelkę. Nauczyciel notuje ją na tablicy. Wspólne uzupełnienie rubryk:

Nauczyciel rzuca do ucznia pluszową zabawkę i wypowiada imię lub nazwę z mitologii

Uczeń podaje odpowiedni związek frazeologiczny

Augiasz

stajnia Augiasza

Olimp

olimpijski spokój

Pandora

puszka Pandory

Ariadna

nić Ariadny

Pan

paniczny strach

Syrena

syreni śpiew

Achilles

pięta Achillesa

  1. Omówienie znaczeń poszczególnych związków frazeologicznych zawartych w tabeli.

  2. Chętny uczeń, który przygotował w domu referat o Homerze, odczytuje go. Pozostali uczniowie słuchają wystąpienia, jeżeli ktoś zna jakieś inne informacje, może dodać do wypowiedzi kolegi.

  3. Nauczyciel wskazuje ucznia, który głośno odczyta tekst – fragment mitu o Odyseuszu.

  4. Wyjaśnienie przyczyn tułaczki Odyseusza.

  5. Na podstawie poznanego mitu nauczyciel wprowadza uczniów w kolejny etap lekcji – charakterystyka bohatera.

  6. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma za zadanie przygotować charakterystykę Odyseusza. Na wykonanie zadania uczniowie otrzymują ok 15-20 minut.

  7. Przedstawienie efektów pracy zespołowej.

  8. Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie, na których podane są wyrazy kojarzące się z utworem o Odyseuszu i z jego przygodami. Zadaniem uczniów jest napisanie skojarzeń z wyrazami w odpowiedniej rubryce w tabeli, a następnie na podstawie podanych wyrazów (które posłużą jako podpowiedzi i wskazówki), uczniowie tworzą krótkie streszczenia mitu. Jest to praca w grupach. Po określonym czasie uczniowie odczytują efekty pracy

Nauczyciel

podaje wyraz

Uczeń (przedstawiciel grupy)

uzasadnia, jaki on ma związek z tekstem

statek

płynął nim Odyseusz

Itaka

ojczyzna Odyseusza

Syreny

próbowały swym głosem zgubić Odyseusza

podróż

żona

rodzina

syn

woda

cieśnina

itd.

  1. Ocena koleżeńska odczytanych zadań.

  2. Jako podsumowanie lekcji, nauczyciel proponuje zabawę pantomimiczną. Przedstawiciel każdej z grup losuje karteczkę z przygodą Odyseusza. I za pomocą pantomimy przedstawia ją. Pozostali uczniowie muszą odgadnąć o jaką scenkę chodzi.

  3. Ewaluacja lekcji – uczniowie na osi oznaczają, jak oceniają lekcje.

  4. Nauczyciel ocenia uczniów za aktywność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here