Scenariusz lekcji integracyjnej dla szkoły podstawowej i gimnazjum

Konspekt lekcji integracyjnej dla szkoły podstawowej i gimnazjum

Konspekt lekcji integracyjnej dla szkoły podstawowej i gimnazjum

 

Temat: „Jesteśmy jedną klasą”- scenariusz lekcji integracyjnej

Cele ogólne:

  • Integracja klasy;
  • Zachęcenie do współdziałania w grupie;
  • Rozwijanie kreatywnego myślenia;
  • Rozwijanie prawidłowych relacji interpersonalnych między uczniami;

Metody:

  • Aktywizujące;
  • Czynne;
  • Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna

– praca w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– drzewo bez liści narysowane na szarym papierze, kolorowe kartki, magnesy, piłka, kolorowe mazaki, cylinder lub kolorowa torebka, pudełko, karteczki do ewaluacji,

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć;
  2. „Poznajemy swoje imiona”

Uczniowie siedzą w kręgu, albo na krzesełkach, albo na podłodze. Nauczyciel rozpoczyna zabawę, która polega na tym, że każdy uczestnik kończy następujące zdanie: „Mam na imię …. i lubię …” Na przykład: „Mam na imię Kasia i lubię kolorowe kwiaty”. Ważne żeby nauczyciel rozpoczął zabawę od siebie, dzięki temu uczniowie szybciej zrozumie zasady zabawy.

  1. „Ustalamy reguły”

Gdy każdy uczeń wymieni swoje imię, nauczyciel rozpoczyna dyskusję i wspólnie z uczniami ustala reguły, które powinny panować na odbywającej się lekcji, ale również na każdej innej. Dzieci wymieniają różne zasady, które mają sprawić, że wspólna nauka będzie miła i każdy będzie czuł się dobrze. Nauczyciel lub osoba chętna może zapisać te zasady na tablicy, a później przygotować papierowy regulamin, pod którym każdy uczeń się podpisze. Należy taki regulamin wywiesić w widocznym miejscu i podczas różnych dyskusji odwoływać się do niego. W regulaminie takim nie powinno zabraknąć zapisu o szacunku dla rozmówcy, punktualności, pomocy innym, czy kulturalnym zachowaniu.

  1. „Zamknięty krąg”

Uczniowie stoją w kręgu. Mocno trzymają się za rękę. Ochotnik pozostaje na zewnątrz kręgu i próbuje dostać się do środka. Dzieci tworzące krąg muszą mu to utrudniać. Ćwiczenie można powtórzyć kilka razy, ze zmianą ochotników. Po zabawie konieczna jest dyskusja na temat uczuć ochotników. Zabawa ma bowiem prezentować trudność, jaką mają ludzie podczas wchodzenia do nowego środowiska.

  1. „Klasowe drzewo”

Podczas tej zabawy uczniowie utrwalają sobie imiona swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciel przyczepia do tablicy karton z namalowanym drzewem. Ważne by na drzewie nie było liści. Każde dziecko dostaje kolorową kartkę. Zadaniem dzieci jest odbicie swojej dłoni na kartce, wycięcie jej i zapisanie na wzorze swojego imienia. Następnie każdy uczeń przyczepia swojego „listka-dłoń” do tablicy i mówi głośno swoje imię a reszta grupy głośno to imię powtarza.

  1. „Zabawa z piłką”

Dzieci stoją w kole. Ich zadaniem jest podawanie sobie piłki w dowolnej kolejności. Najważniejsze jednak, że rzucając muszą wymienić głośno imię dziecka, do którego piłkę rzucają.

  1. „Podobieństwa i różnice”

Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy. Każda grupa dostaje mazaki i kartkę dużego papieru. Na kartce grupa maluje kwiat, który ma tyle samo płatków, co liczy grupa. Zadaniem dzieci jest wymienienie cech wspólnych w środkowej części kwiatka oraz różnic, na płatkach. Następnie wybrany przez grupę lider prezentuje wyniki pracy.

  1. „Coś miłego”

Każdy uczeń zapisuje na karteczce swoje imię i nazwisko. Następnie zgina karteczkę i wrzuca ją do cylindra, kolorowej torebki lub pudełka, które trzyma nauczyciel. Następnie, każde dziecko losuje jedną karteczkę (ważne by nikt nie wylosował swojego imienia i nazwiska). Zadanie dzieci polega na tym by napisać na karteczce jakieś miłe słowa dotyczące osoby, którą się wylosowało. Pochwała może dotyczyć cech charakteru, stroju, wyglądu itd. Następnie uczniowie wręczają sobie miłe karteczki, które powinny im poprawić humor i uszczęśliwić.

  1. Zakończenie i podsumowanie zajęć.

W ramach ewaluacji każdy uczeń dostaje karteczkę z trzema buźkami ( J, :-/ , L ) i zaznacza czy lekcja mu się podobała, podkreślając właściwą buźkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here