Scenariusz lekcji informatyki gimnazjum

Konepskt lekcji informatyki gimnazjum

Scenariusz lekcji informatyki gimnazjum

 Temat: Dodajemy grafikę w edytorze tekstu- ćwiczenia

Cele ogólne:

  • Uczeń poznaje sposób wstawiania grafiki e edytorze tekstu;
  • Uczeń potrafi powiększyć, pomniejszyć obrazek i oblać go tekstem;
  • Uczeń wie jak korzystać z grafiki innych osób szanując prawa autorskie;
  • Uczeń rozumie potrzebę szanowania szkolnego sprzętu komputerowego

Metody:

  • Aktywizujące;
  • Czynne;
  • Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna przy komputerze;

– dyskusja:

Pomoce dydaktyczne:
– komputery szkolne, rzutnik multimedialny, na którym nauczyciel pokazuje kolejne wykonywane czynności;

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie obecności;
  2. Nauczyciel przybliża uczniom cel lekcji. Wyjaśnia, jakie umiejętności dziś zdobędą.
  3. Prowadzący prosi by uczniowie włączyli komputery. Następnie Edytor Word.
  4. Każdy uczeń wybiera sobie jakieś niezwykłe zwierze, o którym szuka informacji w Internecie i przygotowuje o nim krótką notatkę w Wordzie.
  5. Nauczyciel prosi uczniów by sformatowali tekst według następującego schematu:
  • Wyśrodkowany tytuł, wyboldowany i podkreślony, w wybranym przez ucznia kolorze, czcionka 16pkt. Baskerville Old Face;
  • Tekst podzielony na minimum trzy akapity;
  • Tekst czcionka 12 pkt. Times New Roman, kolor czcionki czarny;
  1. Każdy uczeń szuka w Internecie trzech różnych ilustracji przedstawiających wybrane przez nich zwierzę i ściąga je na pulpit do stworzonego wcześniej Folderu na Pulpicie o nazwie wybranego zwierzęcia.
  2. Pogadanka nauczyciela na temat praw autorskich.

Nauczyciel pyta się uczniów czy wiedzą, czym są prawa autorskie. Informuje uczniów o podstawowych zasadach korzystania i udostępniania treści i obrazów, których autorem jest ktoś obcy.

  1. Uczniowie wstawiają wybrane przez siebie obrazki w miejscach, które wydają się im najbardziej estetyczne. Przynajmniej jeden obrazek musi być oblany tekstem. Uczniowie mogą wykorzystać także różne ramki i efekty podczas wstawiania i formatowania obrazka.
  2. Po wykonaniu pracy uczeń zapisuje dokument w folderze na Pulpicie, który wcześniej utworzył i wysyła gotową pracę na e-mail nauczyciela. Następnie prawidłowo wyłączają komputery.
  3. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here