Scenariusz lekcji Hobbit

Scenariusz lekcji Hobbit
Konspekt lekcji, „Hobbit”

Temat: Poznajemy świat Hobbita (J.R.R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem).

Cele lekcji:
Uczniowie:

znają treść utworu Tolkiena,
poznają genezę lektury,
potrafią umiejętnie posługiwać się tekstem i mapami zawartymi w treści książki,
umieją wyodrębnić poszczególne elementy fabuły powieści,
samodzielnie redagują notatki z lekcji,
swobodnie wypowiadają się na temat lektury, opowiadają o swoich wrażeniach dotyczących przeczytanej książki.

Metody pracy:
pogadanka,
rozmowa kierowana,
praca z tekstem,
wspólna analiza fabuły tekstu.

Środki dydaktyczne:
egzemplarze książki J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Czynności organizacyjno-porządkowe, sprawdzenie pracy domowej, odpytanie z poprzedniej lekcji wskazanych uczniów.
3. Zapisanie tematu lekcji.
4. Krótka kartkówka sprawdzająca znajomość lektury.
5. Wprowadzenie w temat lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie biografie J.R.R. Tolkien’a. Uczniowie analizują fragment. Jeden, chętny lub wskazany przez nauczyciela krótko referuje biografię pisarza.
6. Uczniowie wspólnie redagują krótką notkę biograficzną.
7. Nauczyciel zaleca uczniom przeczytanie wstępu do wydania powieści. Chętny uczeń referuje fragment. Nauczyciel uzupełnia informacje.
8. Wyodrębnienie bohaterów powieści z rozróżnieniem na postaci pierwszoplanowe i drugoplanowe (główni bohaterowie: Bilbo Baggins, Gandalf, krasnoludy; drugoplanowi bohaterowie: trolle, gobliny, Beorn, itd.).
9. Określenie czasu akcji, wyjaśnienie pojęcia „czas legendarny”. Notatka w zeszycie.
10. Wskazanie miejsca akcji utworu (Hobbiton – Pagórek, Dzikie Kraje), wątku głównego (wyprawa przeciw Smaugowi, zdobycie skarbu), wątków pobocznych (historia hobbita, elfów itp.).
11. Określenie narracji (trzecioosobowa), narratora (wszechwiedzący), kompozycji (opowiadanie, opisy, charakterystyka pośrednia, bezpośrednia, dialogi, monologi, legendy).
12. Próba odpowiedzi na pytanie: Kim jest Hobbit? Poparcie odpowiedzi odpowiednim cytatem z książki (s.6: „Hobbici są – czy może byli – małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów – różnią się też od nich tym, że nie noszą brody – lecz znacznie większymi od liliputów.)
13. Wspólne zredagowanie notatki w zeszycie.
14. Wybrany lub chętny uczeń opowiada ulubioną / najciekawszą itp. przygodę z lektury „Hobbita”.
15. Praca domowa: Przygotuj się do charakterystyki głównych bohaterów powieści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here