Scenariusz Lekcji Ferdydurke

Witold Gombrowicz Ferdydurke

Konspekt lekcji, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

Temat: Zwycięstwo Józia nad nowoczesnością. Nauka w krzywym zwierciadle ukazana w utworze       Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”.

Cele lekcji:

Uczniowie:

–        znają treść utworu W. Gombrowicza „Ferdydurke”,

–        umiejętnie analizują i interpretują fragmenty utworu,

–        potrafią trafnie scharakteryzować sposób zachowania poszczególnych bohaterów,

–        wyciągają poprawne wnioski,

–        określają problematykę utworu i intencję wypowiedzi,

–        rozumieją pojęcie groteski i potrafią odnaleźć ją w omawianym utworze popierając odpowiednimi fragmentami tekstu,

–        swobodnie dyskutują o roli nauczyciela w kształtowaniu osobowości ucznia.

 

Metody:

–        praca z tekstem,

–        pogadanka,

–        rozmowa kierowana i dyskusja,

–        miniwykład.

 

Formy pracy:

–        praca indywidualna,

–        zbiorowa,

–        praca w grupach.

 

Środki dydaktyczne:

–        egzemplarze „Ferdydurke”,

–        Słownik języka polskiego.

 

Przebieg lekcji:

  1. Powitanie uczniów.
  2. Czynności organizacyjno-porządkowe, sprawdzenie pracy domowej, obecności.
  3. Krótka kartkówka ze znajomości utworu.
  4. Przypomnienie treści poznanych na poprzedniej lekcji.
  5. Zapisanie tematu lekcji.
  6. Nauczyciel opowiada krótko o życiu i twórczości Witolda Gombrowicza. Przedstawia także genezę utworu „Ferdydurke”.
  7. Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedzi dotyczące wrażeń po lekturze tekstu.
  8. Wskazany przez nauczyciela uczeń (lub chętny do odpowiedzi) opowiada przebieg akcji lektury. Wraz z nauczyciel wszyscy wspólnie zapisują plan wydarzeń pod tematem lekcji.
  9. Rozmowa dotycząca zaskakujących wydarzeń, które miały miejsce w czasie lekcji w utworze Gombrowicza. Nauczyciel wprowadza oraz wyjaśnia termin „groteski”.
  10. Jeden z uczniów odnajduje w Słowniku języka polskiego hasło „groteska”. Odczytuje je głośno. Wszyscy uczniowie zapisują definicję w zeszycie.
  11. Nauczycie dzieli uczniów na grupy. Każda grupa będzie miała za zadanie dokonać analizy tekstu i wykazać charakter groteskowy utworu.
  12. Krótka rozmowa dotycząca puenty utworu – „Nie ma to jak szkoła, gdy chodzi o wdrożenie uwielbienia dla wielkich geniuszów!”.
  13. Podsumowanie lekcji – próba odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, co wykpiwa w swoim utworze Gombrowicz.
  14. Wybrany przez nauczyciela lub chętny uczeń przygotowuje wypowiedź podsumowującą zebrane podczas lekcji informacje.
  15. Praca domowa: Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do kolejnych lekcji – przypomnienie sobie treści rozdziałów 13 i 14.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here