Scenariusz lekcji Dziewczynka z zapałkami

Konsepkt lekcji Dziewczynka z zapałkami
Konspekt lekcji Dziewczynka z zapałkami


Temat:
Czy los Dziewczynki z zapałkami musiał się tak skończyć?

Cele lekcji:
Uczniowie:

znają treść baśni o Dziewczynce z zapałkami H. Ch. Andersena,
rozwijają wyobraźnię starając się zredagować odmienne zakończenie omawianej baśni,
potrafią umiejętnie nazwać uczucia dobierając odpowiednio słownictwo,
rozumieją czytany tekst, poprawnie dokonują jego interpretacji,
określają elementy świata przedstawionego baśni oraz jej nastrój.

Metody pracy:

praca z tekstem,
dyskusja,
rozmowa kierowana.

Formy pracy:

indywidualna,
praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

podręcznik do języka polskiego – klasa VI szkoła podstawowa, str.62,
kartoniki z uczuciami dziewczynki,
plansza z morałem baśni.

Przebieg lekcji:

1. Czynności wprowadzające, organizujące porządek lekcji: sprawdzenie pracy domowej, obecności uczniów.
2. Nauczyciel włącza uczniom do odsłuchania nagranie baśni. Uczniowie z uwagą wysłuchują treści słuchowiska.
3. Nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną dotyczącą odsłuchanej treści baśni. Przykładowe pytania: podczas jakiej pory roku odbywa się akcja baśni? Co robiła bohaterka na ulicy? Dlaczego sprzedawała zapałki? Co zrobiła, kiedy nikt nie był zainteresowany kupnem zapałek? Co zobaczyła, kiedy zapaliła zapałki? Co stało się z bohaterką, kiedy skończyły się jej zapałki? Prowadzący prosi o argumentacje odpowiedzi poprzez wskazanie odpowiednich fragmentów tekstu baśni.
4. Zadanie polegające na nazywaniu uczuć bohaterki baśni. Uczniowie będą mieli za zadanie dobrać odpowiednie przymiotniki i czasowniki, które będą nazywać to, co odczuwała dziewczynka podczas trwania akcji baśni. Nauczyciel przykleja na tablicy odpowiednie kartoniki: czuła straszny BÓL; ogarnął ją wielki SMUTEK; odczuwała ogromny ŻAL; dokuczał jej przejmujący GŁÓD; doznała nagłego WZRUSZENIA.
5. Uczniowie otrzymują od nauczyciela pytanie, które zapisują pod tematem lekcji i starają się na nie odpowiedzieć: Co można było zrobić, by dziewczynka, bohaterka baśni nie była taka smutna? Na wykonanie zadania uczniowie otrzymują ok. 15 minut.
6. Przedstawienie efektów pracy. Chętny uczeń lub wskazany przez nauczyciela odczytuje swoją odpowiedź na pytanie. Po odpowiedzi pozostali uczniowie dyskutują nad trafności wypowiedzi. Konfrontacja kilku efektów pracy uczniów.
7. Nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną, która ma odnaleźć odpowiedź na pytanie Czego uczy nas baśń o dziewczynce z zapałkami?
8. Nauczyciel przykleja na tablicy karton z morałem, który wynika z lektury tekstu.
9. Podsumowanie lekcji: Nauczyciel pyta uczniów- czego dowiedzieliśmy się na dzisiejszej lekcji? O czym należy pamiętać widząc trudną sytuację niektórych osób? Zapalenie świeczki wypowiedzenie głośno życzenia.
10. Zakończenie lekcji – aktywni uczniowie otrzymują plusy lub odpowiednie oceny.
11. Praca domowa: Zredaguj zaproszenie adresowane do klasy V na przedstawienie teatralne pt: „Dziewczynka z zapałkami”. Podaj wszystkie niezbędne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here