
Konspekt lekcji dwanaście prac Herkulesa.
Temat: Poznajemy losy Herkulesa.
Cele lekcji:
Uczeń:
zna treść mitu o Herkulesie i potrafi go opowiedzieć,
wymienia wszystkie zadania, które musiał wykonać Herkules,
poznaje zasady prowadzenia procesu sądowego,
umiejętnie redaguje opowiadanie relacjonujące zdarzenia opisane w micie,
trafnie wyjaśnia skutki i konsekwencje postępowania bohaterów oraz ocenia postawy.
Metody pracy:
praca z tekstem,
pogadanka,
drama – symulacja.
Formy pracy:
Środki dydaktyczne:
treść mitu o Herkulesie.
Przebieg wydarzeń:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie treści mitu o Herkulesie. Jeżeli nie ma chętnego ucznia, wówczas nauczyciel sam wskazuje jednego.
3. Uczniowie zapisują temat. Pod tematem lekcji redagują plan wydarzeń mitu. Zadanie to można wykonać wspólnie wraz z nauczycielem, albo indywidualnie (następnie wspólnie omówić efekty pracy) – załącznik 1.
4. Nauczyciel nakreśla uczniom losy Herkulesa wybiegające poza ramy mitu (tekstu, z którym zapoznali się uczniowie). Wspomina o rodzicach Heraklesa (matką była królowa Alkmena, a ojcem sam Zeus) i jego nadludzkich umiejętnościach. Dzięki boskiej opiece swego ojca Herakles poradził sobie z wężami, które chciały go udusić, gdy był jeszcze niemowlęciem. Miał też wielkiego wroga, którym była prawowita małżonka Zeusa – Hera. Życie Heraklesa przebiegało dość spokojnie aż do czasu, gdy dopuścił się haniebnej zbrodni. W porywie szału (który zesłała na niego Hera) zabił żonę i dzieci. Musiał ponieść karę.
5. Nauczyciel prosi uczniów, aby wylosowali przygotowane wcześniej przez niego kartoniki, dzięki czemu uczniowie będą wiedzieć, w jaką rolę wcielą się podczas symulacji procesu sądowego: Sędziowie przysięgli – przynajmniej 5 osób; Przewodniczący – 2 osoby; Oskarżyciele – 2 osoby; Obrońcy – 2 osoby; Świadkowie – 2 osoby; Publiczność – pozostali uczniowie.
6. Zanim rozpocznie się zabawa dramowa, nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy (zgodnie z rolami, jakie będą pełnić w zabawie. Pierwsza grupa przygotowuje listę zalet Heraklesa, druga listę wad. Każda wypowiedź ma zostać potwierdzona argumentacją. Uczniowie korzystają z tekstu mitu, słowników.
7. Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie odpowiednich miejsc. Rozpoczyna się symulacja procesu sądowego, w którym rozstrzygać będą sędziowie przysięgli. Oskarżyciele i obrońcy muszą przedstawić swoje argumenty. Przykładowi świadkowie: Hera, Król Eurysteus, Hebe. Przykładowe zalety: mężny, odważny, silny, opiekuńczy, wrażliwy, nieustraszony, konsekwentny, pokorny, skromny; wady: zapalczywy, porywczy, gwałtowny, szalony, nieobliczalny, działający emocjonalnie.
8. Po zakończeniu wypowiedzi świadków, obrońcy i oskarżyciele przygotowują i wygłaszają mowy końcowe. Przewodniczący zarządzają naradę wszystkich sędziów przysięgłych. Sąd udaje się na naradę.
9. Ogłoszenie werdyktu sędziów.
10. Podsumowanie zajęć: czy sąd wydał słuszny wyrok? Czy łatwo jest podejmować decyzję dotyczące oceny cudzego postępowania? – krótka dyskusja.
11. Notatka podsumowująca lekcje.
12. Praca domowa: Przygotuj ocenę Herkulesa. Zredaguj notatkę na co najmniej 10 zdań.
Załącznik 1.
Przykładowy plan wydarzeń mitu:
Zbrodnia Heraklesa.
Rada wyroczni delfickiej.
Służba u króla Eurysteusa.
Rozkaz pojmania lwa z Nemei.
Zabicie hydry lernejskiej.
Pojmanie łani ceryntyjskiej.
Pojmanie dzika erymanckiego.Oczyszczenie stajni Augiasza.
Opanowanie ptaków stymfaliskich.
Sprowadzenie klaczy króla Diomedesa.
Kradzież pasa Hipolity – królowej Amazonek.
Uwolnienie królewny trojańskiej.
Pojmanie wołów Gerionesa.
Przyniesienie jabłek z sadu Hesperyd.
Sprowadzenie Cerbera z piekieł.
Ślub z piękną Dejanirą.
Chorobliwa zazdrość żony Heraklesa.
Rada centaura Nessosa.
Śmierć Heraklesa.
Nagroda po śmierci.