Scenariusz lekcji – Co to znaczy być tolerancyjnym

Scenariusz lekcji - Co to znaczy być tolerancyjnym

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ – TOLERANCJA

 Temat: „Co to znaczy być tolerancyjnym?”

Cele ogólne:

  • Uczeń zna pojęcie tolerancja, stereotyp;
  • Uczeń potrafi odróżnić zachowania tolerancyjne od nietolerancyjnych;
  • Uczeń wie jak ważna jest tolerancja;
  • Uczeń jest świadomy jak dużym problemem jest nietolerancja we współczesnym świecie;
  • Uczeń zna przyczyny nietolerancji;
  • Uczeń potrafi pracować w grupie;

Metody:

  • Aktywizujące;
  • Czynne;
  • Słowne;

Forma pracy:

  • praca indywidualna;
  • praca w grupie;
  • pogadanka;
  • burza mózgów;

Pomoce dydaktyczne:

  • obrazki przedstawiające pogodę, magnesy, różne słowniki, karty pracy,

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kręgu.
  2. „Pogodowe nastroje”

Nauczyciel przyczepia do tablicy za pomocą magnesów obrazki przedstawiające różną pogodę, na przykład słońce, słońce wychodzące zza chmury, chmurę, chmurę z deszczem, chmurę z błyskawicą. Każdy uczeń podchodzi kolejno do tablicy i zapisuje swoje imię pod rysunkiem, który najbardziej odpowiada jego nastrojowi na zajęciach. Osoby chętne mogą uzasadnić, dlaczego wybrały dany obrazek.

  1. „Definicja”

Nauczyciel rozdaje uczniom różne słowniki. Zadaniem dzieci jest odnaleźć w nich definicję słowa tolerancją. Następnie uczniowie odczytują na głos wybrane definicje. Nauczyciel dyskutuje z uczniami nad definicją.

  1. „Tolerancja czy nie?”

Każdy uczeń dostaje od nauczyciela kartkę z różnymi zachowaniami, emocjami i uczuciami. Zadaniem uczniów jest wykreślenie tych, które nie są związane z tolerancją. Przykładowe terminy: akceptacja, agresja, gniew, niechęć, obiektywizm, obgadywanie, poszanowanie, wrogość, wywyższanie się, równouprawnienie, wyśmiewanie, zawiść, złość, zrozumienie, wyzwiska, wulgaryzmy, wyśmiewanie, szykanowanie. Po wykonaniu zadania uczniowie dyskutują i argumentują swoje wybory.

 

  1. „Zachowania”

Nauczyciel przytacza uczniom przykłady różnych zachowań. Dzieci decydują, czy te zachowania są tolerancyjne czy nie. Przykładowe historyjki do omawiania.

  • Zosia wyznaje inną religie niż jej koledzy w klasie. Dziewczynka jest bardzo miła i pomocna. Dzieci nie chcą się jednak z nią bawić i przezywają ją.
  • Tomek sepleni. Mimo wizyt u logopedy jego wada bardzo powoli znika. Koledzy naśmiewają się z Tomka.
  • Do klasy VI dołączyła dziewczynka pochodząca z Chin. Wszystkie dzieci pomagają jej w nowym miejscu i chętnie słuchają jej opowieści o innym kraju.
  1. „Burza mózgów”

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło „PRZYCZYNY NIETOLERANCJI”. Uczniowie zapisują swoje pomysły, argumentują je i dyskutują nad nimi. Ważne by w ich wypowiedziach znalazły się takie hasła jak strach, poczucie zagrożenia, niewiedza. Wspólnie z nauczycielem uczniowie zastanawiają się, w jaki sposób przeciwdziałać takim zachowaniom- zmniejszać strach i edukować.

  1. „Stereotypy”

Nauczyciel pyta uczniów czy wiedzą, czym są stereotypy. Następnie tłumaczy pojęcie i mówi uczniom jak stereotypy wpływają na zachowania nietolerancyjne. Uczniowie mogą podawać przykłady stereotypów i tego, w jaki sposób podtrzymują one nietolerancyjne zachowania.

  1. „Jaki jestem”

Uczniowie na karteczkach zapisują przykłady swoich tolerancyjnych zachowań. Następnie ich propozycje przyczepiane są dużym arkuszu papieru. Ochotnicy mogą opowiedzieć o swoich propozycjach.

  1. „Rundka na koniec”

Uczniowie siedzą w kole. Każdy mówi, czego nauczył/ dowiedział się podczas lekcji.

  1. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here