
Konspekt lekcji, bajki Krasickiego
Temat: Świat bajek Ignacego Krasickiego.
Cele lekcji:
Uczeń:
poznaje utwory Ignacego Krasickiego,
potrafi wymienić cechy gatunkowe bajki,
umiejętnie analizuje i interpretuje utwory literackie,
poznaje pojęcie alegorii,
potrafi wyjaśnić, czym jest alegoria,
umiejętnie odczytuje treści alegoryczne,
ocenia postawy bohaterów utworów.
Metody pracy:
praca z tekstem,
metoda słowna,
pogadanka.
Formy pracy:
praca zbiorowa,
praca indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie listy obecności.
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Nauczyciel prowadzi pogadankę wprowadzającą w nowy temat lekcji przypominając wiadomości poznane na poprzednich zajęciach (geneza i budowa bajki oświeceniowej, sylwetka Ignacego Krasickiego).
4. Odpytanie chętnego (lub wybranego) ucznia. Przykładowe pytania: geneza bajki, nawiązanie do starożytności, baroku, rozkwit gatunku w Polsce,
5. Uczniowie zapisują pod tematem lekcji krótką notatkę:
Bajka to krótki utwór , wierszowany. Bohaterami mogą być …………….., ………………. i ……………., które uosabiają ludzkie typy i cechy charakteru. Bajka ma charakter d……………………., zawiera m………….. (naukę).
6. Nauczyciel prosi uczniów o samodzielną lekturę tekstu „Jagnię i wilcy”.
7. Sprawdzenie poziomu zrozumienia treści utworu oraz jego sensu.
8. Określenie oraz zapisanie w zeszytach miejsca wydarzeń, bohaterów bajki oraz przebieg wydarzeń. Przykładowy plan:
I. Samotny spacer jagnięcia do lasu.
II. Spotkanie wilków.
III. Napaść wilków na owcę.
IV. Pożarcie owcy.
9. Nauczyciel pyta uczniów o cechy, jakimi można opisać bohaterów bajki. Wspólne określenie cech charakteru owcy i wilków.
Owca: dobra, słaba, bezbronna,
Wilki: złe, agresywne, okrutne.
10. Nauczyciel pyta uczniów o znaczenie słowa alegoria. Na każdej ławce znajduje się Słownik języka polskiego. Uczniowie starają się odnaleźć termin w słowniku, chętny uczeń wyjaśnia jego znaczenie. Zapisanie w zeszycie definicji.
11. Próba odpowiedzi czego alegorią jest owce, a czego wilki w przeczytanej bajce /owce-dobro, wilki-zło/.
12. Nauczyciel pyta uczniów, jaki jest świat przedstawiony w bajkach Krasickiego? Uczniowie wypowiadają się na ten temat. Krótka notatka w zeszycie.
13. Uczniowie wspólnie z nauczycielem czytają kolejne bajki: „Ptaszki w klatce”, „Dewotka”, „Kałamarz i pióro”. Analiza i interpretacja kolejnych bajek według powyższego wzoru (określenie miejsca wydarzeń, cech charakteru bohaterów, określenie alegorii w utworach).
14. Podsumowanie zajęć.
15. Praca domowa
Przypomnij sobie bajki zamieszczone w podręczniku i obok każdego tytułu zapisz, jaki to rodzaj bajki:
epigramatyczna czy narracyjna.
„Korzyść z nauki”-
„Pies i cień jego w wodzie”-
„Lew i mucha”-
„Ptaszki w klatce”-
„Słowik i szczygieł”
„Dewotka”-
„Jagnie i wilcy”-
„Kałamarz i pióro”-