SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Temat: „Autoprezentacja”
Cele ogólne:
- Uczeń zna definicję autoprezentacji;
- Uczeń zna elementy autoprezentacji;
- Uczeń wie jak ważna w autoprezentacji jest mowa ciała;
- Uczeń wie jak prezentować się na forum;
- Uczeń umie współpracować w grupie;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
- pogadanka;
- burza mózgów;
Pomoce dydaktyczne:
- łamańce językowe na kartkach, kartki z nazwami emocji, kolorowe pudełko;
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie obecności i przygotowanie sali do zajęć. Uczniowie siedzą w kole.
- „Sklep”
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel zaczyna zabawę. Mówi następującą formułkę. „Witajcie w sklepie (imię). Możecie tu kupić (owoc, przedmiot, warzywo, którego nazwa zaczyna się na pierwszą literę imienia osoby)”. Na przykład. „Witajcie w sklepie Darii. Możecie tu kupić dorodne dynie.” Następnie każdy uczeń kolejno powtarza formułkę ze swoim imieniem.
- „Pogadanka”
Nauczyciel prezentuje podstawowe elementy autoprezentacji. Powinien zawrzeć informację między innymi o mowie ciała, sposobie przedstawiania się, ubiorze i kulturalnym zachowaniu.
- „Burza mózgów”
Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: „Kiedy ważna jest autoprezentacja”. Uczniowie dzielą się swoimi pomysłami. Ochotnik zapisuje propozycje na tablicy.
- „Giętki język”
Nauczyciel zaczyna ćwiczenie mówiąc o tym jak ważny w autoprezentacji jest sposób, w jaki się komunikujemy. Proponuje, więc uczniom rozgrzewkę narządów mowy, czytanie łamańców językowych. Przykładowe łamańce językowe:
- Szedł Sasza suchą szosą, bo gdy susza szosa sucha.
- Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
- Stół z powyłamywanymi nogami.
- Czy się czasem Czesi cieszą, gdy się Czesio czesze?
- Cecylia czyta cytaty z Tacyta.
- Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.
- Idę nos trę, kra krę mija, tu lis ma norę, sarna tor mija.
- Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże to pomoże może Gdańsk.
- Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę kręcąc mordą.
- Jola lojalna, lojalna Jola.
- Jerzy nie wierzy, że na wieży jest sto jeży.
- Zagadki Agatki to gratki dla tatki.
- Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
- Cesarz często czesał cesarzową.
- Idzie Jerzy koło wieży i nie wierzy, że na wieży siedzi Jerzy.
- Żyła sobie Żyła, a w tej Żyle żyła żyła, jak tej Żyle pękła żyła, to ta Żyła już nie żyła.
- „Mowa ciała”
Uczniowie losują z kolorowego pudełka karteczkę z nazwą emocji. Ich zadanie polega na zaprezentowanie wylosowanej emocji za pomocą mimiki i gestów. Klasa musi zgadnąć, jaką emocję prezentuje osoba. Gdy wszyscy zaprezentują swoje emocje powinna odbyć się krótka dyskusja na temat posługiwania się mową ciała w autoprezentacji. Przykładowe emocje, jakie mogą pojawić się na karteczkach to na przykład: strach, duma, wstyd, radość, smutek, satysfakcja, złość, wstręt, wzruszenie.
- „Scenki”
Nauczyciel dzieli klasę na kilka mniejszych grup. Uczniowie odgrywają scenki ukazujące różne sposoby autoprezentacji. Na przykład: rozmowę przez telefon, wizytę u cioci, rozmowę z dyrektorem szkoły itp. Po każdej scence klasa wymienia najważniejsze elementy autoprezentacji.
- „Zabawa na zakończenie”
Uczniowie siedzą w kole. Każdy dzieli się z pozostałymi tym, czego nowego dowiedzieli się na zajęciach.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
