Konspekt lekcji, „Antek” B. Prus
Temat: Charakterystyka Antka, tytułowego bohatera noweli Bolesława Prusa.
Cele:
Uczniowie:
– znają treść noweli „Antek” Bolesława Prusa,
– wiedzą, czym jest nowela, potrafią podać jej definicję oraz cechy gatunkowe,
– umiejętnie opisują postać głównego bohatera,
– wymieniają cechy postaci podpierając swoje wypowiedzi cytatami z treści utworu,
– redagują opis – charakterystykę głównej postaci omawianej lektury.
Metody:
– pogadanka,
– burza mózgów,
– praca z tekstem,
– redagowanie opisu.
Formy pracy:
– praca zbiorowa,
– praca indywidualna.
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie frekwencji uczniów oraz pracy domowej.
Nauczyciel wskazuje jednego z uczniów, aby przypomniał materiał poznany na poprzedniej lekcji. Ocena wypowiedzi ucznia.
Zapisanie tematu lekcji.
Jeden z uczniów (chętny lub wskazany przez nauczyciela przypomina fabułę omawianej lektury).
Burza mózgów. Nauczyciel zapisuje na tablicy wyraz NOWELA. Uczniowie mówią, co kojarzy im się z tym gatunkiem. Nauczyciel zapisuje na tablicy każde skojarzenie. Wnioski z burzy mózgów, nauczyciel dyktuje uczniom w formie krótkiej notatki (definicja noweli, cechy gatunkowe).
Uczniowie mają za zadanie udowodnić, że „Antek” Bolesława Prusa jest nowelą (uzasadnienie każdej cechy gatunkowej odzwierciedlając do fabuły i formy lektury).
Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się wrażeniami i refleksjami, co do głównego bohatera noweli. Uczniowie opowiadają o tym, czy poczuli do Antka sympatię, co ich w nim ujęło, za co można go podziwiać, podają jego wady, zalety.
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą czym jest charakterystyka. Uczniowie wyjaśniają pojęcie.
Nauczyciel pisze na tablicy wyraz CHARAKTERYSTYKA. Uczniowie notują w zeszycie kolejne czynności pisemne nauczyciela.
Prowadzący lekcję prowadzi rozmowę kierowaną, której wynikiem jest stworzenie planu charakterystyki oraz wstępne ustalenia, co do tego, co powinno się znaleźć w charakterystyce w każdym punkcie.
Uczniowie mają za zadanie zredagować charakterystykę „Antka”. Otrzymują na to ok. 15 minut.
Po określonym czasie nauczyciel sprawdza efekty pracy uczniów. Jeżeli jest to konieczne, wówczas nauczyciel przedłuża czas przeznaczony na wykonanie zadania.
Wybrani uczniowie (chętni lub wskazani przez nauczyciela) odczytują efekty indywidualnej pracy.
Nauczyciel ocenia aktywność i pracę uczniów.
Praca domowa: Przygotuj się do kolejnego tematu lekcji: „szkoła dawniej a dziś”. Zastanów się, jak wygląda dzisiaj szkoła, a jak w lekturze, jakie są różnice, jakie podobieństwa? Swoje argumenty podeprzyj wybranymi fragmentami lektury.