Scenariusz grzybobranie dla dzieci

Scenariusz grzybobranie dla dzieci

Ośrodek tematyczny: Las nas zauroczył.

Temat dnia: Grzybobranie.

 

CEL GŁÓWNY: Poznanie różnych gatunków grzybów jadalnych i trujących oraz ich znaczenia w przyrodzie.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

  • zna budowę grzyba kapeluszowego,

  • wie, że brak wiedzy w rozpoznawaniu grzybów jest przyczyną zatruć, a nawet śmierci,

  • zna zasady zbierania grzybów,

  • określa nastrój utworu,

  • wyszukuje fragmenty na dany temat,

  • czyta tekst z podziałem na role,

  • stosuje pisownię wyrazów z „rz” i „ż”,

  • zna rożne sposoby dodawania i odejmowania liczb dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

  • estetycznie wykonuje prace plastyczno – techniczne,

  • efektywnie pracuje na zajęciach lekcyjnych.

METODY:

    • słowne – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem;

    • oglądowe – obserwacja, pokaz;

    • praktycznego działania – ćwiczenia , zabawy, origami kółkowe;

FORMY:

    • praca zbiorowa,

    • praca indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadki; nagranie wiersza Jana Brzechwy pt. „Grzyby”; atlasy grzybów; ilustracja grzyba, podręcznik, karty pracy;

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie zagadek:

W lesie go spotkasz
i dziwisz się
srodze:, bo on ma kapelusz,
ale gdzie? Na nodze.

Na leśnej polanie

spotkasz się z tym panem

ziemię przedziurawił

kapelusz wystawił.

  1. Krótka rozmowa rozmowa na temat grzybów:
    • czy zbieraliście grzyby?
    • czy byliście sami, czy z osobą dorosłą? Dlaczego?
    • czy lubicie jeść grzyby? W jakiej postaci ludzie zjadają grzyby?

Grzyby są cenione ze względu na smak i zapach. Mają witaminy: B, W, D.

  1. Słuchanie recytacji wiersza pt. „Grzyby”.

Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów i związków frazeologicznych, np. sążeń, orężny pułk.

  1. Analiza treści utworu:
    • określenie nastroju w utworze (zabawny, humorystyczny, wesoły, radosny);

Głośne jednostkowe czytanie najzabawniejszych fragmentów tekstu.

    • jaką wojnę toczył król Borowik?
    • dlaczego wypowiedział muchom wojnę?
    • kto pomagał mu w walce?
    • kto wygrał wojnę?
    • w jaki sposób król nagrodził grzyby?
  1. Zbiorowe odczytywanie czterech ostatnich wersów utworu.
  1. Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat: Kto mógł obserwować potyczkę muchomorów z muchami? (różne rośliny i zwierzęta leśne).
  1. Kolorowanie nazw obserwatorów – roślin i zwierząt spotykanych w lesie. Wyrazy z „rz” i „ż”.
  1. Ćwiczenia śródlekcyjne:
    • Rysowanie cyfr nad głową, np. 1, 3 itd… prawą i lewą ręką na zmianę;
    • Zbieranie grzybów, w przysiadzie, dłonie uniesione – ruchy naśladujące odchylanie gałęzi w gęstwinie.
    • Przeprawa przez gęsty las, w staniu – skłony, skręty i krążenia tułowia naśladujące przedzieranie się przez gęsty las.
  1. Budowa grzyba kapeluszowego.

Grzyby jadalne i trujące.

Rozpoznawanie gatunków grzybów w atlasach grzybów.

  1. Zapis w zeszycie.

Dzieci wykonują rysunek grzyba i zapisują nazwy jego poszczególnych części: kapelusz, pierścień, trzon, grzybnia, owocnik.

  1. Wykonanie atlasu grzybów trzecioklasisty z wykorzystaniem propozycji z kart technicznych.

Ustne opisywanie wyglądu poszczególnych grzybów. Omówienie konsekwencji, jakie niesie ze sobą zatrucie grzybami.

  1. Zapis w zeszycie nazw grzybów jadalnych i trujących.
  1. Tworzenie rodziny wyrazu „grzyb”.

Uzupełnianie zdań utworzonymi wyrazami pokrewnymi.

  1. Ustosunkowanie się dzieci do postępowania Jarka i Marka podczas zbierania grzybów.
  1. Praca w zespołach. Sformułowanie zasad zbierania grzybów. Wybranie najciekawszych propozycji i zapisanie na tablicy oraz do zeszytu.
    1. Nie wolno niszczyć grzybów trujących.
    2. Trzonek grzyba należy delikatnie wykręcić z podłoża.
    3. Zbieramy tylko znane grzyby jadalne.
    4. Grzyby wkładamy do koszyka.
    5. Na grzybobranie powinniśmy udawać się wcześnie rano, ponieważ pod wpływem słońca grzyby robią się nieświeże.
  1. Sprawdzenie znajomości zasad zbierania grzybów.
  1. Odejmowanie liczb dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
  1. Origami kółkowe: Grzyb.

Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa przy pracach technicznych z wykorzystaniem nożyczek, cyrkla itp.

Wycinanie, zginanie z kolorowego papieru kółek o odpowiedniej średnicy.

Korzystanie z instrukcji obrazkowej.

  1. Wystawa klasowa wykonanych prac.

20. Zadanie domowe:

K. 40 ćw.1

K. 38 ćw. 5

„Zagadki dla najmłodszych” Joanna Stec

Kaseta audio

Podręcznik s.44

Podręcznik s.44-45

K.. 38 ćw. 1-3

Podręcznik s.45

Atlasy grzybów przyniesione przez dzieci.

Załącznik nr 1

Karta techniczna

Karta techniczna

K.38 ćw. 4

Podręcznik s.46

K. 39 ćw. 1

K.M. 15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here