SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Temat: „Uczymy się jak komunikować się skutecznie”
Cele ogólne:
- Uczeń zdobywa podstawową wiedze o komunikacji interpersonalnej;
- Uczeń doskonali umiejętność skutecznej komunikacji;
- Uczeń zna pojęcia związane z komunikacją;
- Uczeń poznaje pojęcia komunikacja werbalna i niewerbalna;
- Uczeń ćwiczy współprace w grupie;
- Uczeń integruje się z klasą;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- pogadanka;
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– rozsypanka z definicjami, różne przedmioty do przygotowania slalomu, chustka do zawiązania oczu;
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć;
Uczniowie siadają w kręgu na krzesłach, materacach bądź podłodze, w zależności od warunków;
- „Ćwiczenie wstępne”
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi uczniów by wymienili swoje imię i dodali nazwę jakiejś cechy zaczynającej się na tą samą literę, co ich imię. Cecha ta niekoniecznie musi opisywać danego ucznia. Ćwiczenie rozpoczyna nauczyciel, później każdy uczeń kolejno się wypowiada.
- „Rozsypanka z definicjami”
Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy. Każda grupa dostaje rozsypankę. Zadaniem uczniów jest połączenie słów w definicję hasła związanego z komunikacją. Proponowane definicje.
Komunikat– informacja przekazywana jednej osobie lub kilku przez nadawcę.
Nadawca– osoba, która mówi dany komunikat.
Odbiorca– osoba, bądź osoby, do których skierowany jest komunikat.
Szum komunikacyjny– zakłócenia przeszkadzające w nadaniu i odebraniu komunikatu.
Komunikacja niewerbalna to gesty, mimika i postawa ciała.
Komunikacja werbalna– komunikat słowny przekazywany przez nadawcę.
Po wykonaniu zadania uczniowie odczytują swoje definicje.
- „Pogadanka”
Nauczyciel krótko wprowadza uczniów w tematykę komunikacji. Omawia krótko błędy i zasady poprawnej komunikacji.
- „Głuchy telefon”
Nauczyciel przygotowuje skomplikowane zdanie, które uczniowie powtarzają sobie jak w zabawie „Głuchy telefon”. Po sprawdzeniu pierwotnej wersji zdania z tą przekazaną przez ostatnią osobę chwila dyskusji na temat szumów w komunikacji.
- „Nawigator i pilot”
Ćwiczenie może być przygotowane tylko w miejscu, w którym jest dużo przestrzeni. Do zabawy potrzebne są dwie chętne osoby. Same decydują, kto wcieli się w rolę nawigatora a kto będzie pilotem. Na czas przygotowania zadania są oni proszeni o opuszczenie sali na czas przygotowań. Do zabawy potrzebna będzie też chustka do zawiązania oczu i kilka przedmiotów, które będą przeszkodami, na przykład: puste butelki, książki, stare gazety itp. Wspólnie z uczniami, którzy pozostali w klasie nauczyciel przygotowuje z różnych przedmiotów tor przeszkód. Gdy wszystko jest już gotowe nauczyciel zawiązuje oczy pilotowi i zaprasza ochotników do klasy. Ważne by zadbać o bezpieczeństwo osoby z zawiązanymi oczami. Następnie nauczyciel omawia reguły zabawy. Pilot ma ograniczoną widoczność, dlatego tez musi poprosić o pomoc nawigatora, który będzie nim kierował. Nawigator musi tak pokierować pilotem by ten nie rozbił samolotu, czyli nie wpadł na żadną przygotowaną przez grupę przeszkodę. Pilot z zawiązanymi oczami staje na początku toru przeszkód. Nawigator na końcu toru przeszkód. Pilot może rozmawiać z nawigatorem. Żeby pilotem bezbłędnie kierować, nawigator powinien utrzymać dobrą łączność radiową. Musi go dobrze obserwować i przekazywać mu jasne wskazówki. Z drugiej strony musi dokładnie rejestrować pytania i żądania pilota i reagować na nie. Pilot powinien się poruszać tak wolno, żeby przekształcać słowa nawigatora w ruch. Musi także dokładnie nasłuchiwać i starać się o dobrą łączność radiową. Po pokonaniu toru przeszkód nauczyciel rozpoczyna dyskusję. Pyta uczniów, co jest najważniejsze w dobrej współpracy. Odpowiedzią powinna być sprawna komunikacja. Ochotnicy mogą zamienić się rolami. Jeśli ćwiczenia są wykonywane sprawnie także inni chętni uczniowie mogą wcielić się w rolę nawigatora i pilota.
- „Zabawa na zakończenie”
Uczniowie siedzą w kole. Nauczyciel pyta ich, jaki kolor odpowiada ich nastrojowi pod koniec zajęć. Nauczyciel zaczyna od siebie. Później kolejno głos zabiera każdy uczeń.
- Podsumowanie i zakończenie zajęć.
