KONSPEKT GODZINY WYCHOWACZEJ W LICEUM
Temat: „Komunikujemy się skutecznie”
Cele ogólne:
- Uczeń poznaje pojęcie komunikacji werbalnej i niewerbalnej;
- Uczeń poznaje zasady prawidłowej komunikacji;
- Uczeń uczy się, jakich błędów w komunikacji unikać;
- Uczeń potrafi współpracować w grupie;
- Uczeń zna zasady prawidłowego proces komunikacji;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– kolorowe kartki, mazaki, długopisy, arkusze szarego papieru, karteczki z tytułami;
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie listy obecności i przygotowanie sali do zajęć;
Uczniowie siadają w kręgu na krzesłach, materacach lub podłodze, w zależności od warunków, jakie panują w sali.
- „Zabawa integracyjna”
Uczniowie siedzą w kole, prowadzący pyta ich, w jakich nastrojach zjawili się na zajęciach. Posługuje się do tego celu metaforą koloru. Pyta uczniów, jakim kolorem są w chwili obecnej i dlaczego. Jeśli uczeń nie potrafi uzasadnić swojego koloru nie trzeba wymagać tego od niego na siłę. Nauczyciel zaczyna od siebie i prosi kolejną osobę o zabranie głosu.
- „Mapa myśli”
Uczniowie podzieleni są na cztery grupy. Każda grupa dostaje kartkę z jednym hasłem, na przykład: komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, bariery w komunikacji, cechy skutecznej komunikacji. Zadaniem każdej grupy jest stworzenie za pomocą kolorowych mazaków, kredek i arkusza szarego papieru mapy myśli, której hasłem podstawowym jest to podane na kartce. Po wykonaniu zadania następuje dyskusja. Nauczyciel podaje definicję komunikacji i podsumowuje przygotowane mapy myśli wymieniając najważniejsze bariery komunikacji, jej najważniejsze elementy, itd.
- „Siła gestów”
Nauczyciel przygotowuje zestaw tytułów filmów i książek, które będą znane większości uczniów. Ochotnicy losują kartę z tytułem. Następnie za pomocą gestów i mimiki, mają pokazać ten tytuł grupie bez używania słów. Grupa zgaduje, jaki tytuł prezentuje osoba.
- „Plecami do siebie”
Nauczyciel zaprasza do zabawy dwie chętne osoby. Siadają one na krzesełkach plecami do siebie. Nauczyciel prosi ich by przez chwilę rozmawiali ze sobą w taki sposób. Może zaproponować temat, na przykład, jakie są najlepsze metody przygotowywania się do sprawdzianu/matury, lub uczniowie sami wymyślają sobie temat rozmowy. Po ćwiczeniu prowadzący pyta te osoby jak im się rozmawiało bez kontaktu wzrokowego. Na tym przykładzie prowadzący pokazuje grupie błąd w komunikacji, czyli brak kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.
- „Bez kropki i przecinka”
Do zabawy kolejnej zabawy nauczyciel zaprasza kolejne trzy chętne osoby. Prosi je by wcieliły się w rolę matki, ojca i dziecka. Zadaniem uczniów jest rozmowa o tym jak chcieliby spędzić swoje wspólne wakacje. Powinni oni jednak nie przestrzegać żadnych zasad poprawnej komunikacji. Czyli członkowie rodziny mówią jednocześnie, przekrzykują się, nie dają dojść do głosu innym itd. Po tym ćwiczeniu następuje dyskusja. Uczniowie powinni sami wywnioskować, że przestrzeganie reguł w komunikacji jest niezbędne.
- „Podsumowanie”
Nauczyciel pyta uczniów, co wynoszą po zajęciach, czego się nauczyli, dowiedzieli itd. Każdy uczeń po kolei dzieli się swoimi refleksjami na temat zajęć.
- Zakończenie zajęć i uporządkowanie sali.
Liczba znaków:
Bez spacji: 2770
Ze spacją: 3206
