Scenariusz edukacja matematyczna klasa I

Scenariusz edukacja matematyczna

Jolanta Czyż

nauczyciel PSP

w Gąsawach Rządowych

ZAJĘCIA OTWARTE

EDUKACJA MATEMATYCZNA

kl. I

Krąg tematyczny: Wiosenne przebudzenie.

Temat dnia: Dinozaury.

Temat zajęć : Klasyfikowanie dinozaurów ze względu na wyróżnioną cechę, przeliczanie

i porównywanie liczebności zbiorów.

CELE OGÓLNE

  • Rozwijanie umiejętności klasyfikowania, przeliczania i porównywania liczebności zbiorów.

  • Utrwalenie poznanych znaków matematycznych: „<, >, =”.

  • Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 13.

  • Kształcenie umiejętności zgodnego współdziałania podczas zabaw i w sytuacjach zadaniowych.

CELE OPERACYJNE

Uczeń:

  • klasyfikuje dinozaury ze względu na wyróżnioną cechę,

  • przelicza i porównuje liczebność dinozaurów w danym zbiorze,

  • wie jakie znaki umieścić między cyframi,

  • dodaje i odejmuje w zakresie 13,

  • współdziała z rówieśnikami podczas zabaw i w sytuacjach zadaniowych.

METODY:

  • czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń praktycznych;

  • oglądowe: pokaz;

  • aktywizujące integrację grupy: „Uśmiech jak…”, „Iskierka”, „Muzyczne powitanie”, zabawy dydaktyczne;

  • metoda symulacji – inscenizacja, relaksacyjno-ćwiczeniowa;

FORMY: indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa jednolita i grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartoniki z hasłem „PARK JURAJSKI”, fragment bajki o królu Danusiu i jego krainie, kartoniki z cyframi dla każdego ucznia, ilustracja króla Danusia, 2 plansze z bramami, liczmany (ilustracje dinozaurów) dla każdej pary, 2 pętle dla każdej pary, znaki matematyczne: „>, <”, płyta CD z piosenką integracyjną i muzyką relaksacyjną, plansza „Spacer po Parku Jurajskim”, rekwizyty do planszy „Spacer po Parku Jurajskim”, karta pracy nr 2 dla uczniów zdolniejszych, karta pracy nr 1 dla uczniów potrzebujących wsparcia, plansze: „Jaskinia barozaura”, „Tarcza strzelecka”.

Hasła podstawy programowej realizowane w czasie zajęć:

7. Edukacja matematyczna. Wspomaganie rozwoju umysłowego oraz kształtowanie wiadomości i umiejętności matematycznych dzieci. Uczeń:

1) w zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki:

b, c) układa i klasyfikuje obiekty,

d) w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się rozumnie, dąży do wykonania zadania,

2) w zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:

a) sprawnie liczy obiekty w zakresie 13, zapisuje liczby cyframi,

b) wyznacza sumy (dodaje w zakresie 13) manipulując obiektami lub rachując na zbiorach zastępczych, np. na liczmanach, palcach.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie.
  • zabawa integracyjna ze śpiewem „Wszyscy są…”,
  • zabawa wyciszająca „ Uśmiech jak…”, „Iskierka” .
  1. Sprawdzenie pracy domowej.
  1. Wprowadzenie do tematu lekcji. Porządkowanie liczb od 12 do 1 – ułożenie hasła „PARK JURAJSKI”.

    12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

P A R K J U R A J S K I

  1. Wysłuchanie bajki o matematycznej krainie nazywanej PARKIEM JURAJSKIM, jego władcy i strażnikach. Krótka rozmowa na temat treści bajki.

„Za dziesięcioma górami,

za trzema lasami,

czarodziejska jest kraina,

PARK JURAJSKI się nazywa

i tam bajka się zaczyna.

Tam DINUŚ – król czarodziej

swe rachunki rozpoczyna.

Chcesz go spotkać?

Musisz przejść przez dwie bramy.

Lecz uważaj, licz starannie!

Bo strażnicy: Dodać, Odjąć.

Pilnie strzegą, by wyniki

Dobrze podać!”

  1. Słyszymy, liczymy” – podróż matematycznym pociągiem do czarodziejskich bram.

Dzieci podzielone na 2 zespoły tworzą dwa pociągi. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu tyle kroków – ile usłyszą dźwięków, a po usłyszeniu bębenka przesuwają się do tyłu tyle kroków, ile usłyszą dźwięków.

  1. Zabawa matematyczna „Czarodziejskie bramy” – doskonalenie techniki pamięciowego dodawania i odejmowania w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

  1. przejście przez bramę, której strzeże strażnik Dodać.

Uczniowie wyjmują kartoniki z liczbami od 0 do 10 i układają je przed sobą od najmniejszej do największej liczby. Nauczyciel wskazuje dwie liczby i znak działania. Dzieci liczą w pamięci i podają wynik podnosząc kartonik z wynikiem.

  1. przejście przez bramę, której strzeże strażnik Odjąć.

  1. Przywołanie władcy krainy – króla Dinusia i wspólna podróż po Parku Jurajskim.

  2. Ten dinozaur do tej pętli” – klasyfikowanie dinozaurów ze względu na podaną cechę – praca w parach.

  1. przeliczanie elementów zbiorów,

  2. porównywanie liczebności zbiorów.

  1. Gimnastyka śródlekcyjna – „Spacer po Parku Jurajskim”.

Uczniowie wędrują w ciszy po dróżce. Gdy n-l wyłączy muzykę dzieci biorą 4 rekwizyty leżące obok dróżki i wkładają je do elipsy. Zasada: nikt z uczniów nie może zmieniać położenia już ułożonych rekwizytów. W efekcie końcowym powstaje obrazek.

  1. Uzupełnienie zadania 1 w karcie pracy nr 1 i karcie pracy nr 2 – praca na dwóch poziomach. (Załącznik nr 1)

    1. Zadanie pracy domowej – zeszyt ćwiczeń str. 17.
    2. Podsumowanie zajęć uczniów.
  • Podsumujmy dzisiejsze zajęcia. Co robiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
  • Ocena pracy uczniów przez nauczyciela.
  1. Ewaluacja zajęć . Zastosowanie tarczy strzeleckiej.
  • Zajęcia były…
  • Moja praca na zajęciach.

Dodatkowe sytuacje dydaktyczne:

Jaskinia barozaura Felka” – rozkład liczby 13 na składniki.

Załącznik nr 1

Karta pracy nr 1

Zad. 1

Porównaj liczby i wpisz znak >, lub <, lub = .

1 ……. 2

5……. 3

3……. 3

Karta pracy nr 2

Zad. 1

Porównaj liczby i wpisz znak >, lub <, lub = .

13 ……. 7

10 ……. 12

9…….. 9

8 ……..11

7 ……. 7

0 ……. 6

4…….. 8

13……..10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here