Scenariusz dla przedszkoli litera R

Temat : „ Rok ” – wprowadzenie litery R, r.

Cele :

Dzieci będą:

  • poznawać znak graficzny wielkiej i małej literki R drukowanej i pisanej

  • globalnie odczytywać wyrazy

  • wybrzmiewać głoskę R w nagłosie

  • rozpoznawać i nazywać literę R na początku wyrazu

  • poznawać sposób kreślenia małej i wielkiej litery R

  • nabywać płynności ruchów przy kreśleniu litery R małej i wielkiej

  • nabywać wiary we własne możliwości

Środki dydaktyczne:

  • ilustracje przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się na R (robot, rak, ryba, rower, radio, rama) oraz podpisy do obrazków

  • plansze demonstracyjne z literą R drukowaną i pisaną małą i wielką

  • tace z kaszą manną dla każdego dziecka

  • sztalugi z planszą z rozsypanką różnorodnych liter R

  • literowe puzzle dla każdego dziecka

  • szarfy w czterech kolorach

  • pisaki, kredki, nożyczki, klej, kartki z bloku rysunkowego

  • wiersz „Idzie rak”

  • wiersz „Od wiosny do wiosny” Hanna Zdzitowiecka

Metody:

  • Dobrego Startu – M. Bogdanowicz

  • Globalnego czytania – I. Majchrzak

  • Zadań stawianych do wykonania

  • Pokaz, demonstracja

Przebieg:

  1. Wprowadzenie do tematu – fragmenty wiersza pt. „Od wiosny do wiosny”

Na niebie jaśnieje słońce,

Dni płyną, płyną miesiące…

Ze snu budzą się ptaki i drzewa, W sadzie już jabłko dojrzewa,

Sady obsypują się kwieciem. Wiatr nagie drzewa gnie w lesie…

To wiosna! Wiosna na świecie! Jesień na świecie! Już jesień!

Dni coraz dłuższe, gorętsze, Śniegową włożył świerk czapkę,

Zakwitły malwy przed chatą… Rzekę pod lodem mróz trzyma…

Lato na świecie! Już lato! Zima na świecie! Już zima!

  1. Omówienie wiersza.

Dzieci opowiadają o treści wiersza, wymieniają kolejno pory roku. Ustalają, że cztery pory roku tworzą rok.

  1. Jaką głoskę słychać?

N – lka głośno wymawia słowo : rok. Dzieci wybrzmiewają wyraźnie głoskę R.

N- lka prezentuje kolejno plansze z ilustracjami przedmiotów (ryba, rak, rower, radio, itp.)

Dzieci nazywają głoskę w nagłosie w nazwach tych przedmiotów.

Ustalają, że wszystkie wyrazy rozpoczynają się tę samą głoską R.

  1. Nowa litera.

N – lka prezentuje planszę z małą i wielką literą R drukowaną i pisaną.

Omawia wygląd liter, dzieci wskazują różnice w wyglądzie.

  1. Kreślenie litery.

N – lka prezentuje sposób kreślenia wielkiej litery R na tablicy.

Dzieci wodzą palcem w powietrzu kreśląc wielką literę (czynność powtarzają na dywanie, kolanie, dłoni.)

Każde dziecko otrzymuje tacę z kaszą manną. Dzieci kreślą wielką literę i rytmicznie recytują wiersz:

Idzie rak nieborak

Jak uszczypnie będzie znak.

Czynności powtarzają się z kreśleniem małej litery.

  1. Gdzie się skryło R?

Dzieci wybierają z rozsypanki wyrazowej podpisy do w/w ilustracji. Odczytują je głośno

i umieszczają pod odpowiednimi obrazkami.

Pisakiem zakreślają wszystkie litery R w wyrazach.

  1. Zabawa ruchowa „Ułóż literę”

N – lka dzieli dzieci na 4 grupy. Każdej grupie przyporządkowuje jeden kolor szarf.

Szarfy leżą w luźnej gromadce na środku sali. W czasie trwania piosenki każda grupa układa wielką literę R na dywanie tylko z wyznaczonego koloru szarf.

Uwaga! Każde dziecko może brać jednorazowo tylko po jednej szarfie.

  1. Korale z R.”

Każda grupa staje przed sztalugą. Grupy wybierają Kapitana, który pisakiem będzie na planszy łączył wyznaczony przez n – lkę rodzaj litery R. (załącznik nr 1)

I grupa – małe r drukowane

II grupa – małe r pisane

III grupa – wielkie R drukowane

IV grupa – wielkie R pisane

  1. Literowe puzzle.”

Dzieci siadają do stolików. Każde dziecko otrzymuje planszę z konturem małej i wielkiej litery R drukowanej (załącznik nr 2).

Zadanie dzieci :

  • wypełnić kredkami kontury liter

  • pociąć wzdłuż wyznaczonych linii

  • ułożyć powstałe puzzle i nakleić na kartkę

  • dorysować na kartce przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się na R.

zalacznik1zalacznik2Przygotowane przez: Małgorzata Łatkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here