Sauna w ciąży

sauna w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często obawiają się korzystać z sauny w tym stanie. Twierdzą, że jest to szkodliwe, może powodować poronienie, przyspieszyć poród, a nawet powodować uszkodzenia płodu. Co leży u podstaw takiego myślenia i czy jest w nim jakieś ziarenko prawdy?

Trochę fizjologii

Sauna jest bezpieczna dla zdrowych osób, co więcej korzystnie wpływa na wiele schorzeń. Niestety w przypadku niektórych chorób przy korzystaniu z sauny należy zachować szczególną ostrożność. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Bardzo wątpliwe jest, aby lekarz zachęcał ciężarną do korzystania z sauny ale powinna ona wiedzieć czy ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma ku temu istotnych przeciwwskazań. Najwięcej wątpliwości budzi to, że sauna znacząco podnosi temperaturę naszego ciała. Nasza skóra ogrzewa się w saunie nawet o kilka stopni, jednakże temperatura wewnątrz ciała wzrasta jedynie o 0.5-1.5°C. Do takiego wzrostu dochodzi dopiero po 10-30-minutowym pobycie w saunie temperaturze od 70-100°C. Podwyższona temperatura utrzymuje się od 10 do 30 minut. Lekarze wykazują,  że podwyższenie temperatury wewnątrz ciała powyżej 2°C  może zaszkodzić dziecku. Temperatura ciała ciężarnej nie powinna wzrastać powyżej 38.9 °C, co w saunie nie ma miejsca.  Po pobycie w saunie dziecko ma jedynie lekko podwyższone tętno oraz przez pewien czas staje się bardziej ruchliwe. Dużo bardziej należy uważać na gorące kąpiele, ponieważ potrafią one podwyższyć temperaturę ciała znacznie wyżej niż sauna. Dzieje się tak, ponieważ blokują proces pocenia się a tym samym możliwość termoregulacji organizmu. Bardzo ważne dla bezpiecznego przebywania w saunie jest zwrócenie uwagi czy sauna jest czysta, a powietrze wolne od zapachu stęchlizny lub innego wskazującego na możliwość obecności bakterii i grzybów. W trzecim trymestrze, blisko porodu wiele przyszłych mam obawia się przyspieszenia akcji porodowej poprzez zbytnie rozluźnienie w saunie. Pod tym względem przebadano 23 zdrowe kobiety będące w 36-37 tygodniu ciąży i wszystkie urodziły w terminie. Oczywiście, kobieta w ciąży powinna unikać silnych stresów dla organizmu, a więc nie powinna wskakiwać do zimnego basenu lub brać lodowatego prysznica po spędzeniu 20 minut w gorącej saunie.

Korzyści z sauny w ciąży

Korzyści z korzystania z sauny to przede wszystkim możliwość głębokiego odstresowania i rozluźnienia. Ponieważ samopoczucie kobiety wpływa na jej dziecko, więc relaks którego doznaje kobieta jest odczuwany także przez płód. Co więcej wypoczęty organizm przyszłej mamy jest dużo bardziej odporny na wirusy i bakterie niż organizm zestresowany i zmęczony. Sauna przyspiesza też metabolizm, co sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Tempo przemiany materii wzrasta na skutek wzmożonego pocenia się oraz lepszego ukrwienia. Sauna może również łagodzić bóle mięśni kręgosłupa i kończyn (przy tych dolegliwościach wskazany jest też basen). Poprzez pobyt w saunie hartuje się taż nasza odporność. Najlepiej jest pobyt w saunie podzielić na 3 krótkie etapy i po każdym z nich schładzać ciało. Ważne jest, aby schładzanie to było przyjemne i niezbyt drastyczne. Zaczyna się od nóg i rąk, dopiero potem można zacząć schładzać tułów. Na początku najlepiej nacierać ciało zimną lub chłodną wodą, później kiedy ciało się przyzwyczai można schadzać się przez chłodny prysznic lub basen z zimną wodą.

Pierwszy trymestr: zachować ostrożność

Jeżeli kobieta regularnie korzystała z sauny przed ciążą to już w pierwszym trymestrze nie musi z niej rezygnować. Ciężarne które przed zajściem w ciążę miały dłuższą przerwę w korzystaniu z sauny w pierwszym trymestrze nie powinny wracać na saunę. Pierwszy trymestr ciąży jest decydujący dla utrzymania ciąży i dlatego korzystanie z sauny po długiej przerwie w tym okresie jest ryzykowne. Korzystanie z sauny może być wtedy szokiem dla organizmu, który może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet do poronienia. Po konsultacji z lekarzem, z sauny można zacząć korzystać w drugim trymestrze. Pierwszy pobyt w saunie po takiej przerwie powinien być krótki, ponieważ organizm musi być przyzwyczajany stopniowo do takich zmian. Mimo wszystko lekarze odradzają ciężarnym korzystanie z sauny. Zbyt wysoka temperatura może przyspieszyć pracę serca, rozszerzyć naczynka i spowodować obniżenie ciśnienia, co prowadzi do problemów z krążeniem i pojawieniem się żylaków.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here